SCHODOŁAZ DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Czym jest ten tajemniczy schodołaz? Co to jest za urządzenie i do czego służy? 

schodolaz_na_schodach_kretych_uzywane_schodolazySchodołaz dla niepełnosprawnych to inaczej mówiąc transporter schodowy. Urządzenie pozwalające pokonać barierę architektoniczną w postaci schodów. Schodołazy są stosunkowo nowoczesnymi konstrukcjami zyskującymi z roku na rok coraz większą popularności dzięki swojej funkcjonalności. Dzielą się na schodołazy kroczące i gąsienicowe. Pierwsze pokonują schody poprzez wspinanie się schodek po schodku, a drugie dzięki gąsienicom wjeżdżają po krawędzi schodów. Każde z tych dwóch rozwiązań pozwala na pewny, prosty i wygodny sposób transportowania osób starszych, czy niepełnosprawnych po schodach.

transporter_schodowy_gasienicowy_uzywane_schodolazyTransporter schodowy jest tak zaprojektowany, że wystarczy podpiąć go do wózka i już jest gotowy do użycia. Czy jednak jest taka ewentualność aby podczepić do schodołaza wózek inwalidzki jaki już posiadamy? W zasadzie jest taka możliwość, ale wiąże się to z zamontowaniem odpowiedniego zaczepu w przypadku schodłazów kroczących. Przy schodołazach gąsienicowych wózek inwalidzki nie wymaga montowania dodatkowych zaczepów. Sprawą jest jednak bardziej prosta niż nam się wydaje w przypadku tych pierwszych. Otóż w naszej ofercie używanych schodołazów kroczących sprzedajemy je w komplecie z wózkiem inwalidzkim bądź fotelikiem. Wwożeniem, czy też zwożeniem osoby niepełnosprawnej zajmuje się operator czyli osoba sterująca schodołazem. Nie jest to skomplikowana czynność, a dzięki zastosowanemu w urządzeniu unikatowego systemu wspinania nie wymaga ona zbytniej siły podczas prowadzenia schodołazu. Istotne jest również to, że podczas pracy transporter nie uszkadza, ani nie niszczy w żaden sposób powierzchni schodów. Schodołaz jest napędzany silnikiem elektrycznym zasilanym akumulatorami. Przy pełnym naładowaniu zapas energii pozwala na pokonanie do 300 stopni schodów przy średniej wadze osoby wwożonej ok. 70 kilogramów. Ładowanie baterii urządzenia odbywa się przy pomocy ładowarki w taki sam sposób jak ładowanie telefonu komórkowego.

schodolaz_transportowany_w_bagazniku_uzywane_schodolazy

Dzięki kompaktowej budowie schodołaz po rozłożeniu jest bardzo łatwy do transportowania i zmieści się nawet w niedużym bagażniku auta osobowego. Jego mobilność jest jego największą zaletą, ponieważ można go używać nie tylko wewnątrz budynku, ale również na zewnątrz oraz dodatkowo w innych lokalizacjach np. w budynkach użyteczności publicznej nieposiadających wind, czy podjazdów.

Jak każde urządzenie, tak również transporter schodowy ma swoje uwarunkowania podczas eksploatacji. Pokonywane przez niego schodki, a dokładnie wysokość stopnia w przypadku schodołazów kroczących nie może być większa niż 20 centymetrów. Natomiast nachylenie schodów dla schodołazów gąsienicowych nie może być większe niż 35 stopni. Dopuszczalna waga pasażera Waga pasażera wynosi 130 kilogramów w przypadku kroczącego jak i gąsienicowego schodołazu. Oczywiście należy pamiętać również o tym, że maksymalna waga użytkownika może się różnić w zależności od zastosowanego wózka inwalidzkiego i predyspozycji osoby obsługującej urządzenie.