Podnośniki pionowe, platformy schodowe, krzesła dla seniora, windy TRIO oraz schodołazy to urządzenia, które pozwalają bezpiecznie pokonywać schody. Nie każde z nich zapewni Ci jednak samodzielność w poruszaniu się po domu. Zobacz, które rozwiązanie powinieneś wybrać, jeśli nie chcesz korzystać z pomocy opiekuna.

Jak odzyskać samodzielność poruszania się na wózku inwalidzkim?

Poświęć 5 minut na przeczytanie artykułu i dowiedz się:

  • czy osoba na wózku inwalidzkim może samodzielnie korzystać z krzesełka schodowego,
  • kto powinien wybrać podnośnik pionowy lub windę Stiltz TRIO,
  • kiedy osoba ceniąca samodzielność może ucieszyć się z zakupu schodołazu.

Krzesło schodowe – tani sposób na likwidację barier architektonicznych

Ruchomy fotelik na schody zaprojektowano z myślą o seniorach, lecz często korzystają z niego także osoby niepełnosprawne. Choć krzesło schodowe przewozi pasażera w pozycji siedzącej, to nie pozwala na wygodne przetransportowanie wózka inwalidzkiego. Aby skorzystać z windy, trzeba więc przesiąść się z wózka na siedzisko fotelika.

Wiele osób niepełnosprawnych potrafi to zrobić samodzielnie. Jeśli jesteś jedną z nich, rozważ zakup drugiego wózka inwalidzkiego, który będzie znajdował się u szczytu lub u dołu schodów. Dzięki temu odzyskasz swobodę poruszania się zarówno na parterze, jak i na piętrze.

Możesz też poprosić o pomoc domowników, którzy przesadzą Cię z wózka inwalidzkiego na siedzisko krzesła – samodzielnie lub korzystając z podnośnika ściennego Levicare.

Platforma schodowa – winda dla osób ceniących samodzielność

A co, jeśli nie chcesz prosić nikogo o pomoc, lecz nie czujesz się na siłach, by samodzielnie korzystać z krzesełka schodowego? W takim razie rozważ założenie platformy schodowej dla osób niepełnosprawnych.

To eleganckie urządzenie jest przeznaczone do transportowania osób na wózkach inwalidzkich. Wystarczy je przywołać, np. za pomocą pilota, wygodnie wjechać wózkiem inwalidzkim na platformę na parterze i wyjechać z niej na piętrze. Bez wysiłku, bez przesiadania się i – co najważniejsze – bez pomocy opiekuna.

Platforma schodowa

Platforma schodowa pozwoli Ci odzyskać samodzielność podczas pokonywania schodów.

Uniwersalne rozwiązanie? Podnośnik dla niepełnosprawnych!

Czasami warto wybrać urządzenie, które pozwoli Ci odzyskać samodzielność, lecz w razie potrzeby umożliwi także wygodne przemieszczanie się w towarzystwie asystenta. Przykładem takich wind są podnośniki pionowe LiftBoy i Kali B oraz dźwigi Stiltz Trio. Producenci przystosowali je do bezpiecznego transportowania osób na wózkach inwalidzkich. Duży udźwig wind sprawia jednak, że urządzenia mogą przewozić także osobę niepełnosprawną razem z opiekunem.

Kiedy warto skorzystać z tego rozwiązania? Na przykład wtedy, gdy istnieje ryzyko, że Twój stan zdrowia może się w przyszłości pogorszyć. Założenie podnośnika będzie również dużym ułatwieniem dla opiekunów osób niepełnosprawnych w podeszłym wieku.

Podnośnik pionowy

Mały podnośnik pionowy LiftBoy można postawić przy niskim podeście obok schodów.

Schodołaz – prosty sposób na odzyskanie radości z życia

Do osobnej grupy urządzeń przeznaczonych dla osób na wózkach inwalidzkich należą schodołazy gąsienicowe i kroczące. Są to mobilne transportery, które mogą zastąpić windę, umożliwiając opiekunowi przewożenie osoby niepełnosprawnej po schodach.

Schodołaz gąsienicowy

Schodołaz wymaga pomocy opiekuna, lecz pozwoli Ci odkrywać nowe miejsca, które nie zostały przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Schodołazy nie wymagają montażu, można je natomiast łatwo rozłożyć i przewieźć w bagażniku auta. Dzięki temu będą niezastąpione podczas wyjazdu na wakacje lub wyjścia do przychodni czy do kina, w którym wciąż istnieją bariery architektoniczne.

Schodołaz zabierzesz ze sobą wszędzie, w przeciwieństwie do zamontowanej na stałe platformy schodowej, podnośnika czy krzesełka dla seniora. Mobilny transporter pozwoli Ci przeżyć niezapomniane chwile w miejscach, do których mógłbyś nigdy nie dotrzeć bez jego pomocy. Właśnie dlatego warto go mieć w swoim domu. Nawet wtedy, gdy na co dzień poruszasz się samodzielnie, korzystając z platformy schodowej lub podnośnika.

Windy Schodowe - kontakt

FAQ

Czy istnieją urządzenia, z których można korzystać zarówno samodzielnie, jak i z pomocą opiekuna?

Tak, są to podnośniki pionowe oraz windy domowe Stiltz TRIO. Duży udźwig tych urządzeń sprawia, że osoba niepełnosprawna na wózku inwalidzkim może z nich korzystać samodzielnie lub razem z opiekunem. Podnośniki dla niepełnosprawnych są więc dobrym rozwiązaniem dla osób starszych, których stan zdrowia może się z czasem pogarszać.

Czy schodołaz pozwala odzyskać samodzielność osobie na wózku inwalidzkim?

Nie, do jego obsługi niezbędna jest pomoc opiekuna, który kieruje urządzeniem. Zobacz, na filmiku, jak działa to urządzenie.

Mimo to schodołaz często stoi w domach osób niepełnosprawnych, które cenią sobie samodzielne poruszanie się. Dzieje się tak z 3 powodów:

  1. w niektórych budynkach (m.in. w obiektach pozostających pod opieką konserwatora zabytków) nie można zamontować windy. Schodołaz stanowi wtedy jedyny sposób na bezpieczne pokonanie schodów;
  2. mobilny transporter pozwala przemieszczać się między poziomami m.in. w przestrzeni publicznej, hotelach i muzeach – sprawdzi się więc w podróży;
  3. czasami wysoki koszt montażu windy dla niepełnosprawnych sprawia, że jedyną dostępną cenowo opcją jest tani schodołaz (nowy lub używany).