Transportery schodowe, zwane popularnie schodołazami, sprzedawane od dawna w zachodniej europie są już dostępne również w Polsce. Obecnie w sprzedaży występuje szeroka gama urządzeń nowych jak i używanych z rynku wtórnego. Jest to korzystna dla konsumenta sytuacja, gdyż dzięki różnorodności ofert cena takiego urządzenia jest przystępna i praktycznie każdy potrzebujący może sobie pozwolić na zakup schodołaza. Kryterium ceny, jak w przypadku każdego zakupu, jest jednym z najważniejszych przy wyborze sprzętu, jednak należy pamiętać również o jego uwarunkowaniach technicznych. Potencjalny użytkownik nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę, a sprzedający nie zawsze o tym informuję kupującego. A ponieważ nie każde urządzenie równie dobrze będzie funkcjonować na schodach wąskich, prostych czy też zabiegowych, to jego wybór może na etapie zakupu sprawić pewien problem. Łatwo można go rozwiązać zapoznając się z możliwościami konkretnych urządzeń.

Zasadniczo schodołazy dzielą się na kroczące oraz gąsienicowe z podpinanymi wózkami inwalidzkimi lub też fotelikami. I choć sterowanie czy też prowadzenie  jednych, czy drugich odbywa się podobnie za pomocą uchwytu z umieszczonymi na nim przyciskami jazdy w górę lub w dół, to każde z tych urządzeń jest dedykowane innemu rodzajowi schodów. Powstaje w tym miejscu pytanie, jaki wybrać sprzęt, aby zaspokoił nasze oczekiwania? Odpowiedź nie jest skomplikowana. Wystarczy przyjrzeć się klatce schodowej. Jeżeli w budynku schody czy też biegi schodów są proste i mają szerokie spoczniki zwane popularnie półpiętrami. Najczęściej występują one budynkach wielomieszkaniowych, blokach i nowoczesnych kamienicach, to w takim przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zakup schodołaza gąsienicowego. transporter_schodowy_gasienicowy_uzywane_schodolazyOpartego na gąsienicowym systemie jezdnym, dzięki któremu bardzo pewnie i wygodnie pokonuje poszczególne kondygnacje. Zapewniając tym samym komfort jazdy pasażerowi i lekkość prowadzenia operatorowi – kierującemu. W przypadku natomiast schodów kręconych, wąskich czy wielozabiegowych najczęściej występujących w domach jednorodzinnych, czy też kamienicach, odpowiednim wyborem będzie schodołaz kroczący.

schodolaz_kroczacy_uzywane_schodolazyWykorzystuje on specjalny system jezdny, polegający na wspinaniu się stopień po stopniu dzięki zamontowanym kołom prowadzącym. Takie rozwiązanie zapewnia wwożonej osobie komfortowy i bezpieczny sposób pokonywania poszczególnych poziomów. Przedstawiony powyżej opis działania schodołazów z pewnością pomoże przy wyborze odpowiedniego urządzenia. Transportery schodowe potrafią z łatwością przewieźć po schodach osobę na wózku inwalidzkim jednak do tego potrzeba operatora, czyli osoby sterującej urządzeniem.

Są mobilne i to ich wielka zaleta. W każdej chwili możemy je rozłożyć i przewieźć w dowolne miejsce. Jednak, jeśli potrzebujemy urządzenia, które ma stanowić stacjonarną alternatywę do transportu osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, to idealne w tym wypadku będą platformy przyschodowe. Urządzenia te poruszają się po torze jezdnym montowanym do ściany lub osadzonym na słupkach wspierających. Sterowanie nią odbywa się za pomocą pulpitu sterującego umiejscowionego na platformie bądź pilota zdalnego sterowania. Nie potrzeba w tym wypadku dodatkowej osoby do zabezpieczenia zjazdu, bo sam pasażer może z poziomu wózka obsługiwać w pełni urządzenie.