Krzesełko schodowe na torze krzywoliniowym

Krzesełko schodowe na torze krzywoliniowym

Zbiegiem czasu starzejemy się, stajemy się mniej sprawni, a przed nami wyrastają bariery. Wygodne życie staje się mniej wygodne, kiedy uświadamiamy sobie niemoc, jaka nas spotyka podczas codziennych czynności domowych spowodowanych utrudnieniami architektonicznymi. Wejście na piętro do sypialni, czy zejście po stromych schodach do piwnicy bywa wyzwaniem nie do pokonania. Gdzie szukać pomocy, co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem w tym przypadku mogą być windy krzesełkowe, czy popularnie zwane krzesełka schodowe. Dzięki nim dostęp do wszystkich pomieszczeń na nowo stanie się łatwy i przyjemny.

Krzesełko schodowe na torze krzywoliniowym jest produktem holenderskiej firmy Otolift. Krzesełka te idealnie sprawdzają się w przypadku każdych schodów, jednak ich przeznaczeniem są przede wszystkim schody kręcone i zabiegowe kilkupoziomowe.  Windy jeżdżą po torze krzywoliniowym specjalnie wyprofilowanym, dzięki czemu poruszają się niezwykłe łatwo i stabilnie, a korzystanie z nich jest komfortowe. Sterowanie takim krzesełkiem odbywa się z poziomu pasażera za pomocą joysticka umieszczonego w podłokietniku lub za pomocą pilota zdalnego sterowania ułatwiającego przywołanie urządzenia w dowolne miejsce w domu. Koszt takiego urządzenia zaczyna się od dwudziestu paru tysięcy, a ostateczna cena uzależniona jest od długości toru i ilości zakrętów.

Krzesełka schodowe na torze prostym

Krzesełko schodowe na torze prostym

Krzesełko schodowe na torze prostym

produkowane w Anglii przez koncern Acorn, są urządzeniami o solidnej konstrukcji i dużej wytrzymałości. Płynna jazda nimi odbywa się po torze prostym przytwierdzonym do stopni schodów. Sterujemy nimi podobnie jak w krzesełkach schodowych Otolift używając joystick lub pilota. Jeżeli mamy do pokonanie w domu np. jeden bieg schodów, to krzesełko Acorn jest najlepszym rozwiązaniem.

Praca takiego urządzenia jest cicha, obsługa bardzo łatwa, a prawidłowe postępowanie z krzesełkiem zapewni nam użytkowanie jego przez długie lata. Cena krzesełka na torze prostym wynosi około dwunastu tysięcy za nowe urządzenie.

Technologia zanim się upowszechni dużo kosztuje, dlatego mniej zamożni mogą starać się o dofinansowanie przy zakupie sprzętu. Alternatywą może być również produkt używany. Istnieje taka możliwość w przypadku krzesełek schodowych firmy Acorn. Kupując urządzenie z rynku wtórnego płacimy o połowę mniej, a dostajemy w pełni sprawny sprzęt objęty gwarancją i pełną obsługą serwisową. Dodatkowo tak jak na nowe, również na używane krzesełka możemy otrzymać dopłatę z PFRON. Niestety rynek wtórny nie oferuje krzesełek schodowych na torze krzywoliniowym. Dlatego koszt dwudziestu paru tysięcy nawet z dofinansowaniem w wysokości 80 procent za urządzenie może być dość dużą barierą finansową.

Dwa krzesełka na schodach zabiegowych

Dwa krzesełka na schodach zabiegowych

Jednak w pewnych przypadkach, kiedy przekonani jesteśmy, że nasze schody powinny być „wyposażone” w windę krzesełkową na torze krzywoliniowej można zastosować np. dwa krzesełka na torze prostym. Najczęściej takie rozwiązanie stosowane jest na schodach zabiegowych rozdzielonych spocznikiem. Wychodzi o wiele taniej i jeśli odpowiada potrzebującemu bywa równie wygodne, co krzesełko na torze krzywoliniowym.

Przy naprawdę małym budżecie najlepszym urządzeniem likwidującym bariery architektoniczne będzie schodołaz. Cena takiego sprzętu to zaledwie 3000 brutto w wersji używanej. Oczywiście i w tym przypadku nasza firma zapewnia gwarancję oraz serwis sprzedawanych u nas schodołazów. Tak jak na krzesełka schodowe z rynku wtórnego, tak i na używane schodołazy możemy otrzymać dofinansowanie z PFRONu.