Budynki wielomieszkaniowe budowane w latach 70-tych i 80-tych w znacznej większości

Platforma przyschodowa Ascendor PLG7

Platforma przyschodowa Ascendor PLG7

nie są przystosowane do niepełnosprawnych i starszych, a przemieszczanie między piętrami jest często utrudnione w przypadku tychże osób. Dobrze, gdy w takich miejscach jest zainstalowana winda wewnętrzna, jednak i ona na nic się nie zda, gdy dostęp do niej jest ograniczony tzw. wysokim parterem i wąską klatką schodową. Czy można w takim razie jakoś zaradzić temu problemowi? Można instalując na klatce schodowej platformę przyschodową, dzięki której pokonamy wysoki parter i bez problemu dostaniemy się do windy. Jakie urządzenie wybrać, aby spełniło nasze oczekiwania? Najodpowiedniejszą w tym wypadku będzie model PLG 7 austryjackiej firmy Ascendor. Platforma ta porusza się po torze prostym, montowanym do ściany nośnej budynku. Tor ów w tym przypadku spełnia jeszcze funkcję poręczy, co jest jego wielką zaletą. Może zdarzyć się również i tak, że ściana, do której miałby być zamontowany jest zbyt cienka  i może nie wytrzymać obciążenia, wtedy możliwy jest montaż takiego urządzenia na słupkach samonośnych. Platforma PLG 7 jest dość kompaktowej budowy i potrzebuje jedynie 1.5 metra miejsca przed schodami. Jest to kolejny jej atut, który umożliwia jej montaż na wąskich klatkach schodowych budynków wielomieszkaniowych.

Platforma na wąskiej klatce

Platforma na wąskiej klatce

Ważną zaletą tychże platform jest ich zabezpieczenie przed niepowołanym użyciem. Po złożeniu dostęp do panelu sterującego nie jest możliwy bez pilota zdalnego sterowania. Urządzenia poruszają się dzięki wbudowanym akumulatorom, które ładowane są poprzez ładowarkę wpiętą do gniazdka 230V. Żywotność takich baterii jest przewidziana na około 5 lat. Platformy są objęte 3 letnią gwarancją, a serwis dokonywany jest jedynie raz w roku.  Na urządzenia te można ubiegać  się o dofinansowanie z PFRON nawet do 80 procent wartości projektu. Firma nasza chętnie podpowie jak uzyskać takie dofinansowanie.

Zachęcamy również do zgłębienia tematyki w artykule: „Zastosowanie platform schodowych Ascendor do likwidacji barier w blokach”