Bariery architektoniczne są głównymi przeszkodami utrudniającymi życie osób niepełnosprawnych oraz starszych. Zdecydowana większość budynków użyteczności publicznej, bloków i domów nie posiada wind, co bardzo ogranicza ich funkcjonalność i w zasadzie uniemożliwia dostęp wymienionym grupom społecznym. W ostatnich latach na rynku pojawiły się rozwiązania niwelujące ów problem. Do najbardziej znanych i niezawodnych należą windy krzesełkowe.

Krzesełko Otolift na torze krzywoliniowym

Krzesełko Otolift na torze krzywoliniowym

Ceny ich są dosyć wysokie, lecz można znaleźć rozwiązania tańsze w postaci używanych sprzętów z gwarancją i odpowiednimi certyfikatami. Krzesełka schodowe można montować zarówno na schodach prostych jak i zabiegowych, wewnątrz budynku i na zewnątrz.

 Klatki schodowe zwykle posiadają schody zabiegowe, czyli umiejscowione względem siebie pod kątem 90 lub 180 stopni, rozdzielone pomostem zwanym spocznikiem. W takim przypadku możliwe jest zastosowanie jednego krzesełka schodowego na szynie krzywoliniowej lub kilku na szynach prostych. W tym drugim przypadku zachodzi konieczność przesiadki na spoczniku. Winda krzesełkowa na szynie krzywoliniowej zapewnia przewóz osób bez konieczności przesiadek, ale jest rozwiązaniem droższym. To koszt ok. 25 000- 30 000 zł. Z uwagi na produkcję pod wymiar do konkretnej klatki schodowej niezwykle trudno jest znaleźć używane urządzenie. Dodatkowo praktycznie pewnym jest, iż nie będzie ono pasowało do innego budynku. W takim przypadku można ewentualnie wykorzystać tzw. Wagonik i napęd, lecz produkcja samego krzywoliniowego toru jezdnego może się okazać droższa niż zakup kilku krzesełek na szynach prostych. Tym bardziej, iż te ostatnie można kupić używane i zamontować bez problemu i obawy o dopasowanie. Ceny wind krzesełkowych na szynach prostych wahają się w granicach 5500 – 6500 zł.

Dwa krzesełka Acorn na torze prostym

Dwa krzesełka Acorn na torze prostym

 Innym urządzeniem, które również można nabyć używane jest schodołaz. W tym przypadku nie ma mowy o żadnym montażu, gdyż jest to pojazd samobieżny. Należy tylko pamiętać, że do jego obsługi, nie tak, jak w przypadku wind krzesełkowych, którymi steruje sam pasażer, potrzebna jest druga osoba. Schodołaz jest rozwiązaniem o tyle ciekawym, iż można go zabierać ze sobą w podróż, gdyż mieści się do bagażnika nawet niewielkiego samochodu. Na klatce schodowej nie wymaga dodatkowo instalowanych elementów. Koszt takiego urządzenia to około 3500 zł.

Schodołaz kroczący Sherpa

Schodołaz kroczący Sherpa

Zarówno windy krzesełkowe jak i schodołazy świetnie sprawdzają się w transporcie osób starszych i niepełnosprawnych. Warto to sprawdzić chociażby wypożyczając któreś z tych urządzeń.

Cennik wind schodowych