Kiedy wyrastają przed nami bariery architektoniczne stajemy przed problemem, co zrobić, jak się z nimi uporać? Szukamy rozwiązania zaistniałej sytuacji. Staramy się znaleźć takie, aby pasowało do naszego otoczenia, było tanie i nie ingerowało zbyt mocno w środowisko domowe.  W Internecie jest mnóstwo urządzeń, które ułatwiają codzienne życie osobom starszym i niepełnosprawnym. Przeglądając oferowane zastanawiamy się, które z nich wybrać? Stacjonarne, czy może mobilne? Większe, czy mniejsze? Droższe, a może tańsze? Nowe bądź używane. Wszystko oczywiście jest uzależnione od zasobności portfela, ale również od środowiska, w jakim urządzenie będzie pracować. No i oczywiście, co jest nader ważne od naszej niepełnosprawności.

Chcielibyśmy przedstawić Państwu chyba najbardziej optymalne rozwiązanie biorąc pod uwagę koszty i niewielkie gabaryty urządzeń, dlatego doskonałym przykładem obejmującym te kryteria będą windy krzesełkowe i schodołazy. Dodatkowo te dwa sprzęty reprezentują urządzenia mobilne, jakimi są schodołazy oraz stacjonarne w postaci wind krzesełkowych.  Oczywiście jedno i drugie ma swoje zalety i wady jednak o tym za chwilę.

Schodołaz gąsienicowy

Schodołaz gąsienicowy

Zaczynając od schodołazów.  Urządzenia te dzielimy na dwie grupy – schodołazy kroczące oraz gąsienicowe.  Każde z nich ma swoje przeznaczenie wynikające z ograniczeń konstrukcyjnych urządzenia. Pomimo tego, iż producenci zachwalają, że to właśnie ich produkt idealnie nadaje się dla potrzebującego z naszego doświadczenia wynika, że w praktyce nie jest tak „różowo”.  Dlatego przed zakupem warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które będą miały wpływ na późniejszą wygodę użytkowania.  Schodołazy gąsienicowe jak sama nazwa wskazuje poruszają się po stopniach schodów na elastycznych gąsienicach wykonanych z twardej gumy, dzięki czemu nie niszczą podłożą. Gąsienicówki są dość sporych rozmiarów i słusznej wagi (około 55 kg), dlatego najlepiej sprawdzają się na szerokich klatkach schodowych, na których nie ma zakrętów. Oczywiście w momencie, kiedy jest kilka biegów schodów z tzw. spocznikami (półpiętrami) schodołaz gąsienicowy poradzi sobie z zakręceniem na nich, musi jednak być spełniony pewien warunek, spocznik powinien być dość szeroki – przynajmniej 200×150 cm. Schodołaz gąsienicowy jest wygodny w prowadzeniu nie wymaga wkładanie siły podczas wwożenia po schodach osoby na wózku inwalidzkim.  Uciążliwy może być jednak podczas przewożenia go w inne miejsce ze względu na swoją wagę i gabaryty. Zaletami tego typu urządzenia jest z pewnością jego mobilność oraz łatwość sterowania na prostych schodach. Wadą z pewnością ich waga i mała sterowność na zakrętach.

Schodołazy kroczące są kompaktowej budowy ważą zaledwie dwadzieścia kilka kilogramów i można je rozłożyć w niecałą minutę, a później spakować do niewielkiego samochodu. Urządzenie mieści się praktycznie w każdym bagażniku.  Sprawdza się na schodach prostych oraz zabiegowych i kręconych. Można by rzec urządzenie idealne.  Oczywiście w większości przypadków to prawda. Jest jednak małą „skaza” na tymże urządzeniu. Otóż, aby bezpiecznie nim sterować operator, czyli kierujący musi być w stanie utrzymać 25 procent wagi osoby wwożonej. Osoba sprawna fizycznie nie ma z tym problemu jednak w przypadku mniej sprawnych czy starszych osób schodołaz taki może nie być dobrym rozwiązaniem.  Mała waga, kompaktowa budowa to oczywiste zalety schodołazów kroczących. Przymus użycia siły przy sterowaniu jest z pewnością minusem.

Schodołaz kroczący

Schodołaz kroczący

Ceny takich urządzeń z rynku wtórnego zaczynają się od 3000 PLN.  Warto jednak dopytać, czy sprzedawca oferuje pełen pakiet dokumentów dołączany przy sprzedaży do schodołaza. Po pierwsze będziemy mieli pewność, że urządzenie jest dopuszczone do użytku na terenie UE, a po drugie, jeśli zechcemy je sprzedać łatwiej znajdziemy nabywcę, jeśli będziemy posiadali certyfikat oraz kartę medyczną urządzenia.

Powyżej przedstawiliśmy kilka ważnych informacji odnośnie urządzeń mobilnych, teraz natomiast zaprezentujemy Państwu równie tanie stacjonarne rozwiązanie w postaci wind krzesełkowych.

Winda krzesełkowa

Winda krzesełkowa

Jeżeli jesteśmy właścicielami schodów i możemy sobie pozwolić na ingerencje w ich konstrukcję, to krzesełko schodowe będzie idealnym urządzeniem do likwidacji bariery architektonicznej.  Wielką zaletą tego typu rozwiązania jest to, że nie potrzebujemy osoby trzeciej do obsługi krzesełka schodowego, jak to ma miejsce w przypadku schodołaza.  Winda krzesełkowa porusza się po torze przytwierdzonym do stopni schodów. Potrafi zatrzymać się w dowolnym momencie podczas jazdy góra – dół, a sterowanie urządzeniem odbywa się za pomocą joysticków bądź pilotów.  Niestety, jeżeli jeździmy na wózku inwalidzkim będziemy musieli opanować umiejętność przesiadania z niego na siedzisko krzesełka. W praktyce wiemy, że można tego się nauczyć.  Z pewnością jest to pewna niedogodność, jednak cena takiej windy krzesełkowej z rynku wtórnego to zaledwie 6000 PLN. W porównaniu z platformą, której cena wynosi 30 000 PLN to jednak niewielki koszt dlatego warto jest pomyśleć o tego typu rozwiązaniu.

Przedstawione tu urządzenia mogą być jeszcze tańsze z punktu widzenia kupującego wystarczy zwrócić się o dofinansowanie do PFRON.  Szczegóły dotyczące takiego dofinansowanie można poznać w najbliższej placówce PCPR. Jeżeli będziecie Państwo mieli jakieś pytania zapraszamy do kontaktu z nami postaramy się odpowiedzieć na każde z nich.