Różnorodność istniejących na rynku urządzeń do likwidacji barier architektonicznych może czasami sprawiać trudności z ich wyborem.  Zastanawiając się, jakie urządzenie wybrać często nie wiemy jak ono działa i w czy sprawdzi się w naszym otoczeniu. Postanowiliśmy pokrótce opisać i zaprezentować kilka sprzętów i przybliżyć ich sposób działania, a tym samym pomóc w ich wyborze.

Krzesełka schodowe Acorn.

Krzesełko schodowe Acorn

Krzesełko schodowe Acorn

Krzesełka schodowe Acorn zwane popularnie windami krzesełkowymi, czy też krzesełkami dźwigowymi są produkowane w Anglii od ponad dwudziestu lat. Mają wyrobioną pozycję na rynku europejskim i są coraz chętniej kupowane przez Polaków. Krzesełka schodowe Acorn posiadają solidną konstrukcję charakteryzującą się dużą wytrzymałością. Udźwig ich wynosi około 130 kilogramów. Jazda odbywa się nimi po torze prostym góra – dół. Kierujemy, a właściwie sterujemy nimi za pomocą joysticków lub pilotów. Krzesełka schodowe Acorn zasilane są z akumulatorów, dzięki czemu jazda ich po torze jest cicha i możliwa nawet przy wyłączonym zasilaniu.

Krzesełka schodowe Acorn wybierane są głównie przez osoby prywatne do domów rzadziej instalowane w blokach. Dość często instalowane są w przychodniach i poradniach zdrowia.  Cena krzesełek schodowych Acorn w wersji używanej wacha się w granicach 5500 do 6500 zł.

Schodołazy Scalamobil

Schodołaz Scalamobil z fotelikiem

Schodołaz Scalamobil z fotelikiem

Najpopularniejsze na rynku polskim schodołazy Scalamobil, jako mobilne urządzenia do likwidacji barier architektonicznych sprawdzają się praktycznie w każdym środowisku. Schodołazy Scalamobil wyposażone są w wygodne siedzisko lub wózek inwalidzki. W sposób prosty i wygodny można nimi przewozić po schodach osoby starsze lub niepełnosprawne.  Urządzenia te z łatwością radzą sobie ze schodami prostymi jak również zabiegowymi. Steruje się nimi za pomocą kierownicy używając przycisków „wjazd” lub „zjazd”. Schodołazów nie instaluje się na schodach, dlatego można go zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Dzięki temu są idealne w domu jak i na zewnątrz. Odwiedziny przyjaciół, krewnych czy wizyta u lekarz na nowo stają się możliwe.  Kompaktowa budowa sprawia, że możemy je przewozić nawet w małym samochodzie osobowym.

Schodołazy Scalamobil kupowane są równie chętnie przez osoby prywatne jak i firmy. Znaczną część sprzedawanych przez nas schodołazów znajduje miejsce zastosowania, jakim są gabinety stomatologiczne.  Cena schodołazów z rynku wtórnego kształtuje się na poziomie 3500 brutto.

Platformy przychodowe Ascendor

Platforma przyschodowa Ascendor

Platforma przyschodowa Ascendor

Platformy to urządzenia ogólnie mówiąc dźwigowe skonstruowane tak, aby można nimi transportować osoby niepełnosprawne na wózkach inwalidzkich. Montowane są praktycznie na każdym rodzaju schodów i mogą one pracować we wnętrz jak i na zewnątrz budynków. Tor jezdny platform instalowany jest do ściany bądź zostaje osadzony na słupkach nośnych przykręcanych do stopni schodów. Jeżeli komuś zależy na dużym udźwigu to platformy Ascendor są idealne pod tym względem. Ich nośność wynosi nawet 300 kilogramów. Urządzenia te są w pełni zautomatyzowane, co zapewnia użytkownikowi całkowite bezpieczeństwo podczas jazdy.  Platformą Ascendor steruje się za pomocą, panela głównego umieszczonego na urządzeniu lub dzięki pilotom zdalnego sterowania.

Platformy Ascendor najczęściej są montowane w miejscach użyteczności publicznej: galeriach, przychodniach, sklepach. Jednak dzięki dofinansowaniom z PFRON osoby prywatne często kupują urządzenia do likwidacji barier architektonicznych w blokach mieszkalnych. Koszt platformy średnio wynosi około 40 tysięcy.

Podnośniki pionowe Kali

Podnośnik pionowy Kali

Podnośnik pionowy Kali

Podnośniki pionowe bardzo często są nazywane windami. Zdolność ich do wielopoziomowego podnoszenia jest niewątpliwą zaletą tego typu urządzeń. Podczas jazdy góra – dół podnośniki pionowe mogą wwozić na dowolne piętro pacjenta wraz z osobą towarzyszącą, którą może być przypadkowa osoba bądź też opiekun niepełnosprawnego.  Podnośniki pionowe montuje się najczęściej na zewnątrz budynków w miejscach publicznych np. przy kładkach dla pieszych. Natomiast osoby prywatne wybierając taki podnośnik najczęściej instalują go przy balkonie w tzw. budynkach wielo-mieszkaniowych. Sterowanie nimi odbywa się za pomocą dwóch przycisków umieszczonych w podnośniku. Zaletą tych urządzeń jest to, że mogą one być używane, jako winda osobowa i towarowa.

Podnośniki pionowe chętnie kupowane są przez osoby prywatne z dofinansowaniem z PFRON koszt takiego urządzenia wraz z montażem to około 30 tysięcy złotych.