W dzisiejszych czasach nie sposób normalnie funkcjonować bez podstawowych rzeczy, jakimi są samochód, komputer czy telefon komórkowy. Używamy ich praktycznie codziennie i nie wyobrażamy sobie życia bez nich. Mamy również świadomość tego, iż praktycznie każde z nich potrzebuje okresowego serwisu czy sprawdzenia stanu sprawności.

Krzesełko Acorn podczas serwisu

Krzesełko Acorn podczas serwisu

Podyktowane jest to naszym bezpieczeństwem oraz utrzymaniem niezawodności takiego sprzętu podczas jego używania. Podobnie jest z krzesełkiem schodowym Acorn, które cyklicznie powinno być poddawane okresowym przeglądom i serwisom. Takie działania uchronią nasze krzesełko przed ewentualną kosztowną naprawą.

Kiedy naprawa, a kiedy serwis krzesełka schodowego Acorn

Naprawa to coś ostatecznego, dlatego następuję niezwykle rzadko oczywiście, jeśli krzesełko było cyklicznie i poprawnie serwisowane. Zaniedbanie tych podstawowych czynności może skutkować unieruchomieniem urządzenia. Nie oznacza to jednak, że krzesełko uległo poważnej awarii i potrzebna jest naprawa. Czasami bywa, że podczas nieprawidłowego używania urządzenia skutkiem jego unieruchomienia są wyładowane akumulatory.

Akumulator zasilający krzesełko Acorn

Akumulator zasilający krzesełko Acorn

Zdarza się tak, kiedy użytkownicy odłączają zasilanie w przekonaniu, że skoro krzesełkiem przez dłuższy czas nikt nie będzie jeździł, to wyłączenie go z prądu nie spowoduje uszkodzenia urządzenia. Otóż nie. W windzie są zainstalowane akumulatory, które powinny być ładowane przez 24 godziny na dobę. Niedopatrzenie tego skutecznie unieruchamia urządzenie.  Objawem tego jest wygaszony wyświetlacz i brak reakcji podczas przełączania joysticka góra – dół. Wystarczy wezwać wtedy serwisanta, który w sposób profesjonalny sprawdzi i ewentualnie wymieni rozładowane akumulatory.

Częstym powodem unieruchomienia windy krzesełkowej jest blokada czujnika bezpieczeństwa. Zdarza się to przede wszystkim przy urządzeniach zainstalowanych na, zewnątrz ponieważ użytkownicy zaniedbują podstawowych czynności, jaką jest utrzymanie windy w czystości. W warunkach zewnętrznych, w jakich funkcjonuje krzesełko jest ono o wiele więcej narażone na zanieczyszczenie w postaci liści, kurzu czy piasku. Nagromadzenie tych zanieczyszczeń może spowodować zablokowanie czujników bezpieczeństwa.

Krzesełko Acorn bez obudowy

Krzesełko Acorn bez obudowy

O ile czujniki zewnętrzne może sprawdzić po zdiagnozowaniu na wyświetlaczu usterki każdy użytkownik i w sposób skuteczny usunąć awarię, to w przypadku blokady czujnika wewnątrz krzesełka schodowego należy wezwać serwis. Wynika to przede wszystkim z zastosowania odpowiedniej techniki „rozebrania” urządzenia i posiadanej specjalistycznej wiedzy oraz odpowiednich narzędzi, jakimi dysponuje serwisant. Instalacje zewnętrzne narażone są dodatkowo na warunki atmosferyczne, które mogą powodować w ekstremalnych sytuacjach rdzewienie części stalowych.

Poważne naprawy krzesełek schodowych zdarzają się bardzo rzadko i są spowodowane w dużej mierze uszkodzeniami mechanicznymi. Bywa tak podczas niewłaściwej eksploatacji lub celowemu działaniu. Bywa tak, że „nie spodoba” się komuś urządzenie i uszkodzi je w sposób trwały. Niestety tego typu akty wandalizmu mogą skutkować wymianą całego krzesełka.

Przedstawiliśmy powyżej typowe przyczyny unieruchomienia krzesełka Acorn. Większości z tych przypadków można im skutecznie zapobiec przeprowadzając cykliczne serwisy. Przyjmuję się zasadę, że aby skutecznie utrzymać urządzenie w ruchu serwis powinien być przeprowadzony dwa razy w roku przy instalacjach zewnętrznych i przynajmniej raz w roku dla wind pracujących wewnątrz.

Cena serwisu krzesełka schodowego Acorn

Odpowiedni i profesjonalny serwis zapewniamy każdemu użytkownikowi, który wyrazi chęć na jego przeprowadzenie. Działania wykonywane przez serwisanta nie sprowadzają się jedynie do wyczyszczenia urządzenia i toru jezdnego nakłada się na nie szereg czynności diagnozujących poprawność funkcjonowania krzesełka oraz sprawdzenie bezpieczeństwa użytkowania.

Podczas typowej wizyty serwisowej testujemy newralgiczne punkty obejmujące tor jezdny, układ napędowy, akumulatory. Po każdej wizycie użytkownik otrzymuje protokół czynności serwisowych krzesełka schodowego. Dokument ten obejmuje 32 pozycje diagnozowanych podzespołów. Każdy punkt jest objęty wynikiem badania i po jego przeprowadzeniu serwisant rekomenduje zalecenia, co do dalszej eksploatacji krzesełka. Przygotowanie protokoły jest bezpłatne, użytkownik płaci jedynie za przeprowadzenie przeglądu koszt to zaledwie 150 – 250 zł. Cena ta waha się w zależności od lokalizacji instalacji krzesełka schodowego.