Czasami zdarza się tak, że wśród naszych znajomych nagle w wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, czy też przypadku losowego pojawia się osoba dotknięta dysfunkcją ruchową. Zastanawiamy się wtedy, co zrobić i w jaki sposób możemy pomóc takiej osobie, aby w sposób prosty i w miarę skuteczny mogła pokonać istniejące bariery architektoniczne np. w postaci schodów. Chwytamy za komputer i staramy się znaleźć rozwiązanie odpowiednie do naszych potrzeb. Jednak co wybrać? Platforma przychodowa, winda, czy podnośnik pionowy? Internet jest pełen portali oferujących tego typu urządzenia. Dzwonimy do oferenta, pytamy, podejmujemy decyzję, jednak pojawia się problem. Zbyt wysoka cena lub niekorzystne warunki techniczne uniemożliwiające instalacje wybranego rozwiązania. Szukamy dalej, czegoś, co jest tanie, proste w instalacji, niewielkich gabarytów i wygodne w użytkowaniu.

krzesełko_dzwigowe_likwidacja_barier

Krzesełko dźwigowe Acorn

Nasza firma wychodzi naprzeciw takim potrzebom i może zaoferować dwa proste i tanie urządzenia do likwidacji barier architektonicznych. Do wyboru krzesełko dźwigowe lub schodołaz.

krzesełko_dzwigowe_szkic_likwidacja_barier

Tor jazdy krzesełka dźwigowego

Krzesełko dźwigowe to urządzenie pokonujące biegi schodów w sposób bezpieczny i wygodny. Może być montowane na bardzo wąskich schodach, których minimalna szerokość wynosi 60 centymetrów. Obsługa urządzenia jest banalnie prosta i odbywa się za pomocą joysticków wbudowanych w podłokietniki urządzenia. Użytkownik siada na krześle inicjuje joystickiem jazdę urządzenia np. w górę i wygodnie wjeżdża na piętro. Krzesełko dźwigowe skutecznie likwiduje bariery architektoniczne, a przy tym jest lekkiej i małej budowy. Zajmuje na schodach po złożeniu jedynie 35 centymetrów. Montaż takiego urządzenia trwa zaledwie 4 godziny i nie jest uciążliwy dla innych użytkowników schodów. Koszt takiego dźwigu krzesełkowego w wersji z rynku wtórnego to zaledwie 6000 złotych brutto. Oczywiście każdy otrzymuję 12 miesięczną gwarancję na zakupiony sprzęt. Krzesełka dźwigowe dostępne są od ręki.

schodolaz_liftkar_likwidacja_barier

Schodołaz

Schodołazy to urządzenia technologicznie zawansowane, skutecznie likwidują bariery architektoniczne w postaci schodów, a dodatkowo są urządzeniami mobilnymi. Co oznacza, że aby z nich korzystać nie musimy ich montować na biegu schodów. Dodatkową zaletą, schodołazów jest to, że możemy je zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Schodołazy są kompaktowej budowy, waga nie przekracza 30 kilogramów, a po rozłożeniu schodołaz zajmuje mniej miejsca niż zwyczajne krzesło. Jazda schodołazem nie jest skomplikowana. Pasażer zajmuje miejsce w foteliku lub wózku inwalidzkim, a kierujący wjeżdża lub zjeżdża urządzeniem w górę lub dół. Urządzenia te bardzo dobrze się sprawdza na zarówno wąskich, jak i krętych schodach. Udźwig urządzenia to 130 kilogramów, a zasięg na naładowanych akumulatorach wynosi do 300 stopni schodów. Cena schodołaza w wersji używanej to około 3000 złotych brutto z gwarancją, fakturą i certyfikatami. W zestawie kupujący otrzymuje schodołaz, wózek inwalidzki oraz ładowarkę.

Prezentowane urządzenia są obojętne dofinansowaniem z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Kwota dofinansowania wynosi nawet 95 procent kosztów projektu.