platforma_ascendor_windy_dla_niepelnosprawnych

Winda dla niepełnosprawnych – platforma Ascendor

Zazwyczaj „winda” kojarzona jest głównie z podnośnikami pionowymi zamontowanymi w szybie wewnątrz bloków mieszkalnych, hotelach czy biurowcach. Trudniej jest nam wyobrazić sobie windy specjalistyczne dedykowane dla osób niepełnosprawnych czy starszych, jeżeli nigdy nie mieliśmy styczności z takimi urządzeniami bądź nie są one przedmiotem naszego codziennego użytku. Poniżej w artykule będziemy starać się Państwu w krótkiej charakterystyce przedstawić klika urządzeń popularnie zwanych właśnie windami dla niepełnosprawnych.

podnosnik_pionowy_windy_dla_niepelnosprawnych

Winda dla niepełnosprawnych – podnośnik pionowy

Podnośniki pionowe to urządzenia najbardziej przypominające windy takie, jakie znamy chociażby z wielkomiejskich wieżowców. Poruszają się pionowo pokonując kilka poziomów w szybie, a w trakcie jazdy na platformie mogą przebywać oprócz osoby niepełnosprawnej inni użytkownicy.  Instalowane są najczęściej w wersji zewnętrznej odpornej na trudne warunki atmosferyczne. Możliwość swobodnej konfiguracji drzwi górnych czy też dolnych sprawiają, że urządzenia te są niezwykle ustawne pod względem wygody użytkowania. Zastosowane w nich liczne zabezpieczenia i nowoczesna technologia gwarantują wysokie bezpieczeństwo podczas pracy podnośnika. Winda dla niepełnosprawnych w postaci podnośnika pionowego sprawdza się idealnie w prywatnych domach, pensjonatach, szkołach czy urzędach.

platforma_logic_windy_dla_niepelnosprawnych

Winda dla niepełnosprawnych – platforma przyschodowa Logic

Platformy przychodowe to kolejne windy dla niepełnosprawnych skutecznie likwidujące bariery architektoniczne. Urządzenie te jeżdżą po specjalnie zaprojektowanym torze osadzonym na słupkach lub przytwierdzonym do ściany poruszając się ponad stopniami schodów. Platformy mogą przewozić osobę na tradycyjnym wózku inwalidzkim lub korzystającym z wózka elektrycznego. Pełna automatyka sprawia, że korzystanie z platform jest niezwykłe proste i komfortowe dla każdego użytkownika.  Sterowanie takim urządzeniem odbywa się za pomocą pilota zdalnego sterowania lub panelu sterującego zamontowanego na platformie. Konstrukcja platformy umożliwia jej złożenie, co sprawia, że podczas postoju schody są w pełni dostępne dla innych mieszkańców domu. Platformy montuję się przeważnie wewnątrz budynków np. do likwidacji tzw. wysokiego parteru w blokach lub w domach wielomieszkaniowych.

winda_krzeselkowa_otolift_windy_dla_niepelnosprawnych

Winda dla niepełnosprawnych – krzesełko schodowe

Windy krzesełkowe to również windy dla niepełnosprawnych ułatwiające codzienną życie osobą z dysfunkcją ruchu. Charakteryzują się niewielkim wymiarami i są to najmniejsze urządzenia z wcześniej opisanych – podnośniki pionowe, platformy przychodowe. Posiadają niezwykle wytrzymałą konstrukcję, a ich obsługa jest wręcz intuicyjna. Windy te poruszają się na torze prostym lub krzywoliniowym z zakrętami montowanym do stopni schodów. Krzesełka te są dostępne również z ryku wtórnego, co sprawia, że ich cena jest bardzo atrakcyjna w porównaniu z innymi winadmi. Montaż wind krzesełkowych jest możliwy wewnątrz jak i na zewnątrz budynku w każdych warunkach sprawdzają się idealnie. Dzięki swojej uniwersalności urządzenia te wybierają zarówno osoby prywatne jak i firmy.

schodolaz_kroczacy_windy_dla_niepelnosprawnych

Winda dla niepełnosprawnych – schodołaz

Czy schodołaz można nazwać windą dla niepełnosprawnych? Zdecydowanie tak, choć jego konstrukcja jak i wygląd dość mocno odbiega od wizerunku typowej windy. Przede wszystkim, schodołaz czy też schodołazy to urządzenia mobilne niewymagające instalacji, czyli przytwierdzenia urządzenia w danym miejscu. To ich duża zaleta, ponieważ możemy je w każdej chwili zabrać ze sobą do dowolnej lokalizacji i z powodzeniem używać. Schodołazy potrafią wwieźć osobę na wózku inwalidzkim na dowolną kondygnację. Równie wygodnie pokonują schody kręcone, co i proste, a ich specjalny mechanizm jezdny sprawia, że transportowana osoba komfortowo i wygodnie pokonuje kolejne piętra.  Ze schodołazów korzystają często gabinety lekarskie, biblioteki miejskie, pensjonaty oraz muzea. Wszędzie tam, gdzie ze względu na przepisy nie wolno ingerować w środowisko budynku schodołazy, jako windy dla niepełnosprawnych spisują się idealnie.

Więcej informacji na temat wind dla niepełnosprawnych znajdziecie Państwo pod tym adresem: http://www.windy-schodowe.pl/ciekawostki/25/podnosnik-pionowy-w-szybie-kali-dla-niepelnosprawnych/