winda_krzeselkowa_dla_babci

Winda krzesełkowa dla babci lub dziadka

Zbliża się święto babci i dziadka, święto osób, które kochamy i na potrzeby, których jesteśmy często bardzo wrażliwi. Co możemy podarować naszym najbliższym z okazji ich święta, co to są schodołazy, czy windy krzesełkowe? Babcie i dziadkowie często są osobami już w podeszłym wieku, niejednokrotnie mające problemy w poruszaniu się po schodach, co uniemożliwia im pokonywanie pięter. Czy w takim razie możemy jakoś pomóc, zaradzić takiej dolegliwości? Oczywiście, że tak! Technika daje nam wiele możliwości w postaci urządzeń do pokonywanie barier architektonicznych. Dzięki nim w sposób łatwy i skuteczny możemy przystosować budynek mieszkalny tak, aby na nowo był w pełni funkcjonalny, a niedostępne do tej pory pomieszczenia stanęły na nowo otworem, ciesząc dostępnością naszych najbliższych.

schodolaz_kroczacy_dla_dziadka

Schodołaz dla dziadka

schodolaz_gasienicowy_dla_babci

Schodołaz gąsienicowy dla babci

Prostym i tanim rozwiązaniem opisanego wcześniej problemu z pewnością będzie nowoczesne urządzenie zwane potocznie schodołazem lub transporterem schodowym. Mamy tu do wyboru dwa rodzaje urządzeń schodołazy kroczące oraz gąsienicowe. Ze względy na zróżnicowaną budowę jednego jak i drugiego urządzenia warto przed zakupem przeanalizować kilka czynników, które podpowiedzą nam, jaki schodołaz wybrać, tak, aby spełniła nasze oczekiwania. Schodołazy to urządzenia mobilne, łatwe do przetransportowania z możliwością używania ich w dowolnym miejscu. Dobrze jednak przed wyborem gąsienicowy czy kroczący zastanowić się czy i jak często będziemy przewozić w inne lokalizację urządzenie. Pomimo tego jak wcześniej napisałem są to urządzenia mobilne, to warto pamiętać, że kroczące schodołazy są lżejsze od gąsienicowych. Dlatego jeśli zamierzamy często przewozić i używać w różnych miejscach warto wybrać schodołaz kroczący. Natomiast wybierając transporter gąsienicowy miejmy na uwadze jego gabaryty i wagę, która wynosi około 45 kilogramów. Sprawia to, że wygodniej będzie korzystać z niego w jednym miejscu. Schodołazy kroczące nie przekraczają wagi 25 kilogramów, łatwiej jest go rozłożyć i schować do bagażnika samochodu, jednak jego specyficzny system jezdny ukierunkowany niestety do transportu lżejszych pasażerów.  Oczywiście, kiedy porównamy specyfikację techniczną obu urządzeń dojdziemy do wniosku, że nośność ich jest zbliżona do siebie, natomiast w praktyce bywa z tym różnie i lepiej do większej wagi pasażera wybierać schodołaz gąsienicowy. W takim razie może w ogóle mimo większego ciężaru własnego wybierać bez zastanowienia schodołaz gąsienicowy, bo będzie bardziej uniwersalny? Otóż nie. Gąsienicowy schodołaz świetnie się sprawdza przy większej wadze pasażera, ale niezbyt dobrze spisuje się podczas jazdy na schodach kręconych, można wręcz powiedzieć, że jazda nim po takich schodach jest niemożliwa. Za to schodołazy kroczące radzą sobie w takich warunkach wręcz idealnie. Podsumowując tych kilka sugestii może dojść do wniosku, że kroczące schodołazy są idealne do transportu, jazdy po schodach zabiegowych i kręconych oraz do wożenia osób o niższej wadze. Natomiast gąsienicowe z łatwością pokonują schody proste i tolerują wyższą wagę pasażerów. Kwestią odrębną jest natomiast sterowanie schodołazami, ponieważ oprócz pasażera potrzebna jest osoba do jego prowadzenia. Co natomiast, jeśli osoba starsza nie może liczyć na pomoc w sterowaniu schodołazem? Cóż, w takim razie należy pomyśleć o innym urządzeniu.

winda_krzeselkowa_dla_dziadka

Winda krzesełkowa dla dziadka

Rozwiązaniem odpowiednim w tym przypadku może być instalacja windy krzesełkowej. Jest ona urządzeniem stacjonarnym montowanym do stopni schodów umożliwiająca pokonywanie pięter bez angażowania innych domowników. Sterowanie krzesełkiem odbywa się góra – dół za pomocą joysticka zamontowanego w podłokietniku urządzenia. Winda krzesełkowa sprawdza się idealnie na wąskich i ciasnych schodach, których szerokość minimalna może wynosić zaledwie 80 centymetrów. Obsługa jest banalnie prosta a korzystanie z niej bezpieczne i komfortowe.  Waga pasażera podobnie jak w przypadku schodołazów to około 130 kilogramów. Ważną sprawą w przypadku wybranie takiego rozwiązania jest kwestia techniczna. Na montowaną windę nie potrzeba żadnego pozwolenia budowlanego, ponieważ podczas jej instalacji nie ingerujemy w konstrukcję budynku. Sam montaż zajmuje zaledwie kilka godzin i tuż po nim po odbytym szkoleniu winda jest gotowa do użytku. Bezproblemową obsługę gwarantuje firma Acorn, która jest liderem na rynku tego typu urządzeń.

Jeśli w tym roku zastanawiamy się nad wyjątkowym, a zarazem praktycznym prezentem dla dziadka lub babci, to opisane sprzęty z pewnością sprawią ogromną radość potencjalnym użytkownikom.

Cóż na koniec powinniśmy wspomnieć o cenach oferowanych sprzętów. Koszt schodołazu w wersji używanej to cena około 3000 zł, windy krzesełkowej 6000 zł. Każdy z przedstawionych tu urządzeń jest oczywiście objęte gwarancją i podlega dofinansowaniu z PFRON.

parametry_techniczne_winda_krzeselkowa_schodolazy

Dane techniczne schodołazów i windy krzesełkowej