schodolaz_kroczacy_schody_zabiegowe

Schodołaz kroczący na schodach kręconych

Przeznaczeniem schodołazów niezależnie od typu i marki jest pokonywanie schodów oraz kondygnacji w dowolnej lokalizacji. Te urządzenia idealnie się do tego nadają ze względu na swój mobilny charakter. W sposób szybki i łatwy możemy je rozłożyć i „zapakować” do bagażnika praktycznie każdego samochodu. Musimy jednak pamiętać o tym by dobrze dobrać sprzęt tak, aby spełniał nasze oczekiwania i służył nam jak najlepiej. Dlatego warto przed zakupem urządzenia poznać kilka zasad ułatwiających wybór schodołaza.

Schodołazy dzielą się na kroczące i gąsienicowe w krótkim opisie postaramy się zaprezentować różnicę tych dwóch urządzeń i przedstawić zalety obu typów schodołazów.

Schodołaz gąsienicowy

schodolaz_gasienicowy

Schodołaz gąsienicowy

Schodołaz gąsienicowy jest urządzeniem poruszającym się na gąsienicach najeżdżając na krawędzie schodów. Dzięki dużej rozpiętości gąsienic szybko pokonuje stopnie wewnątrz i na zewnątrz budynków. Łatwa obsługa sprawia, że w zasadzie każdy może nauczyć się sterowania tym urządzeniem w kilkanaście minut. Urządzenie jest przystosowane do podpięcia większości wózków inwalidzkich są jednak wyjątki w postaci wózków specjalnego przeznaczenia np. wózki aktywne. Należy o tym pamiętać i w takim przypadku rozważyć zakup przystosowanego wózka inwalidzkiego, aby korzystanie ze schodołazu było możliwe podczas pokonywania schodów. Kolejną istotną sprawą w przypadku tzw. gąsienicówki jest kwestia schodów, a także klatki schodowej, po której ma się poruszać nasz schodołaz. Ze względu na gabaryty schodołaza gąsienicowego najlepiej spisuje się na schodach szerokich np. dwubiegowych. Dlatego jeżeli w naszym domu mamy schody zabiegowe bez tzw. półpięter, czy spoczników jazda schodołazem gąsienicowym nie będzie możliwa i warto wtedy rozważyć zakup schodołaza kroczącego. Aby być pewnym, czy w danym miejscu będziemy mogli używać schodołaza gąsienicowego warto przed kupnem urządzenia sfotografować naszą klatkę schodową i pokazać ją w sklepie. Na podstawie zdjęcia doświadczony sprzedawca pomoże nam podjąć właściwą decyzję, co do zakupu odpowiedniego sprzętu. Z naszego doświadczenia wynika, że najczęściej kupowane są schodołazy gąsienicowe do budynków użyteczności publicznej takich jak przychodnie, gabinety lekarskie, kina czy muzea oraz tzw. budynków wielomieszkaniowych popularnie zwanych blokami bez wind. W takich miejscach łatwiej jest poruszać się schodołazami gąsienicowymi ze względu na większą ilość miejsca na klatkach schodowych.

Schodołaz gąsienicowy idealnie sprawdzi się:

·         na szerokich klatkach i schodach

·         na schodach bez zakrętów lub na schodach z tzw. spocznikami i pólpiętrami

·         ze względu na gabaryty lepiej używać go w jednej lokalizacji

·         przeznaczony najczęściej do budynków użyteczności publicznej

 

Schodołaz kroczący

schodolaz_kroczacy_krzeslo

Schodołaz kroczący z zintegrowanym krzesłem

Schodołazy kroczące jak można wnioskować po nazwie poruszają się po schodach na zasadzie kroków, czyli wchodzenia schodek po schodku. Prędkość poruszania się po schodach jest regulowana, dzięki czemu każdy może ją dopasować tak, aby najwygodniej sterować urządzeniem. Mamy tutaj możliwość wyboru schodołaza kroczącego w komplecie z zintegrowanym wózkiem lub krzesłem. Charakteryzuje się to tym, że to producent zaopatruje nas we wspomniany wcześniej wózek lub krzesełko i choć możemy je np. na czas transportu odpiąć i po złożeniu włożyć do bagażnika samochodu, to nie mamy w tym przypadku możliwości podpięcia innego wózka czy fotelika jak tylko ten, który otrzymaliśmy podczas zakupu schodołaza.  W domach prywatnych takie rozwiązanie sprawdza się w stu procentach. Schodołaz dzięki swoim małym gabarytom i niewielkim promieniu skrętu idealnie radzi sobie na schodach zabiegowych oraz kręconych. Co jednak, kiedy chcemy użyć innego wózka niż ten, w który zostaliśmy wyposażeni?  W takim wypadku można pokusić się o zakup schodołaza kroczącego z odpowiednimi płozami najazdowymi, które umożliwią zamocowanie praktycznie dowolnego wózka. Dzięki takiemu rozwiązaniu stajemy się posiadaczami niezwykle uniwersalnego sprzętu o kompaktowej budowie i wielorakim zastosowaniu.  Warto jednak przed zakupem któregoś z wymienionych schodołazów kroczących zasięgnąć porady sprzedawcy. Zazwyczaj te najbardziej uniwersalne urządzenia kosztują dość dużo, dlatego po konsultacji w sklepie może się okazać, że do naszych potrzeb wystarczy mniej uniwersalne urządzenie, ale za to w wiele tańsze od innych.

Schodołaz kroczący idealnie sprawdzi się:

·         na wąskich klatkach i schodach

·         na schodach zabiegowych i kręconych

·         lekki i kompaktowy łatwy do przewożenia w różne lokalizacje

·         najczęściej kupowany do domów prywatnych

Schodołaz gąsienicowy i kroczący

Mamy nadzieję, że w przedstawionym tu krótkim opisie urządzeń wyjaśniliśmy w sposób przystępny klika ważnych zasad, którymi należy się kierować przy wyborze schodołaza. Warto o nich pamiętać przed zakupem uchroni nas to przed wydaniem pieniędzy na sprzęt, który nie spełni naszych oczekiwań, a przyniesie same rozczarowania.

W każdym momencie możecie Państwo zadzwonić do nas pod nr tel.: 606 248 022 postaramy się odpowiedzieć na każde nurtujące pytanie i doradzimy wybór właściwego sprzętu.