odbior_budowlanyKiedy budowa i związane z nią prace budowlane podczas stawiania budynku dobiega końca. Zgodnie z procedurami deweloper ma obowiązek złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy w Powiatowym lub Wojewódzkim Inspektoracie Nadzoru Budowlanego i czekać na wizytę urzędnika, który przeprowadzi odbiór budowlany. Przedsiębiorca z pewnością zna te procedury z własnego doświadczenia czy też informacji pozyskanych z różnych źródeł. 

Budowa jak wiadomo wiąże się z przygotowaniem budżetu pod daną inwestycję, budżetu który i tak najczęściej rozrasta się podczas kolejnych etapów budowy, warto dlatego już w fazie projektowania pomyśleć o ograniczeniu kosztów związanych chociażby z dostosowaniem budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych. Rynek oferuje szereg urządzeń, ale warto przemyśleć odpowiedni wybór któregoś z nich jeszcze przed zakończeniem inwestycji. Oczywiście projektanci jak również architekci podczas przygotowywania planu budowy w projekcie uwzględniają potrzebne urządzenie, ale jest to najczęściej najdroższe rozwiązanie. Dlatego też, aby koszty nie zaskoczyły nas na końcowym etapie budowy warto poznać różne rozwiązania.

odbior_budowlany_platformaNajbardziej znanymi urządzeniami są platformy przyschodowe, takie urządzenia są również najczęściej wybieranym sprzętem podczas projektowania budynku. Niestety jest to również najdroższe rozwiązanie. Koszt platformy przyschodowej to około trzydziestu tysięcy złotych na krótkim torze i pod warunkiem, że jest ona montowana na prostym odcinku. Platformy przyschodowe na torze z zakrętami jeżdżącymi np. wokół poręczy w bloku mieszkalnym sięgają ceny kilkudziesięciu tysięcy złotych, a jeśli trzeba zamontować klika takich platform to koszty doprowadzenia inwestycji do końca stają się bardzo wysokie. Platforma przyschodowa to oczywiście bardzo dobre i wygodne rozwiązanie, jednak aby możliwości finansowanie nie przerosły naszej firmy warto pomyśleć o rozwiązaniu alternatywnym.

odbior_budowlany_schodolazTaką alternatywą dla platformy może stać się schodołaz. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby takie rozwiązanie było zaakceptowane przez inspektora budowlanego musi być wcześniej uwzględnione w specyfikacji technicznej budynku. Zatem warto sprawdzić projekt z wpisanymi do niego urządzeniami do likwidacji barier architektonicznych i zmienić np. widniejące w nim platformy przyschodowe na dwa lub trzy (w zależności od ilości klatek schodowych) schodołazy gąsienicowe. Cena nowego schodołaza to około 14 tysięcy złotych. Czy to dużo? W porównaniu z platformą jeżdżącą po torze krzywoliniowym z pewnością nie! Korzyści są większe w momencie kiedy wybierzemy schodołazy z rynku wtórnego. Wtedy za kilka tysięcy otrzymujemy sprzęt, co prawda używany, ale sprawdzony i objęty gwarancją. Należy również pamiętać przy wyborze używanego schodołaza o dokumentacji do niego. Bez odpowiednich dokumentów urządzenie na nic się nam nie zda, a inspektor z pewnością o papiery zapyta. Karta sprzętu medycznego, certyfikat, deklaracja zgodności to podstawowa dokumentacja, która jest niezbędna podczas odbioru budowlanego.

odbior_budowlany_winda_krzeselkowaKrzesełka schodowe inaczej zwane windami krzesełkowymi, to kolejna alternatywa dla opisanych wcześniej platform przyschodowych. Są dużo tańsze, szybkie w montażu i dostępne praktycznie od ręki. Deweloperzy często sięgają po takie urządzenia, ponieważ krzesełka schodowe można instalować praktycznie na każdej klatce schodowej. Przechodzą odbiór budowlany jak również rejestrację w Urzędzie Dozoru Technicznego. Cena używanego krzesełka to jedynie sześć i pół tysięcy złotych.

Aby zaoszczędzić, ale również nie wpaść w kłopoty finansowe przy finalizowaniu inwestycji warto przed jej rozpoczęciem zapoznać się z obecnie dostępnymi na rynku urządzeniami do likwidacji barier architektonicznych i wybrać najbardziej odpowiednie dla danej lokalizacji. Taka wiedza uchroni nas również przed przykrymi niespodziankami podczas odbioru budowlanego.

W przypadku pytań możesz zadzwonić do nas tel.: 606 248 022 Grzegorz Krzemiński