schodolaz_scalamobilCzęsto zdarza się tak, że kiedy nasi bliscy, rodzice czy dziadkowie osiągają pewny wiek, a ich zdolności ruchowe np. przy pokonywaniu schodów są niemożliwe lub znacznie ograniczone, zastanawiamy się wtedy w jaki sposób możemy im pomóc. Dzięki dzisiejszej technice mamy bardzo dużo rozwiązań i możliwości takiej pomocy, jednak jak i co brać pod uwagę podczas takiego wyboru? Z pewnością jednym z kryteriów jest cena, ale czy tylko ona ma kształtować nasz wybór. Warto zatem zastanowić się jakie czynniki brać pod uwagę przed selekcją i przeanalizować je. Jeżeli nie wszystkie, to przynajmniej najważniejsze dla nas, a właściwie dla potencjalnego użytkownika.

Urządzenia do likwidacji barier architektonicznych to obecnie niezwykle szeroka gama produktów. Rozwiązania są przeróżne: od wind, podnośników i platform, przez krzesełka schodowe, czyli sprzęt stacjonarny, po najbardziej uniwersalne mobilne jakimi są schodołazy.

W zależności od preferencji oraz potrzeb można zdecydować się na dowolne z nich, gdyż każde jest niezawodne i doskonale spełnia swoje zadania. Warto jednak zwrócić uwagę, iż rozwiązania stacjonarne sprawdzają się wyłącznie tam, gdzie zostały zainstalowane są to wszelkiego rodzaju podnośniki, platformy i windy krzesełkowe. Zaś schodołazy są wszechstronne i mobilne. Każde lub prawie każde tu przedstawione urządzenie pokona różnego rodzaju schody: zabiegowe, proste a nawet kręcone. Jednak platforma przyschodowa, podnośnik pionowy to dość duży sprzęt, najmniejsze z nich to winda krzesełkowa i to ona idealnie sprawdza się na wąskich schodach. Schodołaz natomiast jest niewielki i z powodzeniem mieści się w bagażniku samochodu osobowego. Jest zatem synonimem swobody, komfortu i wolności. Jeżeli jednak nie zależy nam na mobilności sprzętu, to z powodzeniem możemy wybrać któreś z urządzeń stacjonarnych. Sprawdzą się doskonale zarówno w domu jednorodzinnym jak i mieszkalnym bloku.

O czym pamiętać i co jest ważne podczas naszego wyboru?

schodolaz_z_wozkiem_inwalidzkim_scalamobilSchodołaz to nieograniczone wręcz możliwości, a zarazem najniższa cena w stosunku do innych urządzeń.

Jeżeli zatem potrzebujemy sprzętu mobilnego i nie mamy zbyt dużego budżetu można rozpatrzeć zakup schodołaza. Urządzenie jest małe, „rozbieralne” i jego koszt w wersji używanej z gwarancją i fakturą wynosi jedynie 4 tysiące złotych. Ma niestety jedną wadę. Do jego obsługi potrzeba osoby, która będzie nim sterować.

winda_krzeselkowa_acornWinda krzesełkowa to bardzo „przyjazne” urządzenie w naszym domu. Zajmuje niewiele miejsca, pracuje bardzo cicho i w zasadzie jest niezauważalna dla innych domowników. Z łatwością pokonuje biegi schodów ułatwiając tym samym przemieszczanie się osobom starszym lub niepełnosprawnym. Winda krzesełkowa jest urządzeniem stacjonarnym, dlatego wymaga zamontowania na schodach, jednak taka instalacja nie ingeruje w strukturę budynku i trwa zaledwie kilka godzin. Cena windy to zaledwie 6 tysięcy złotych z rynku wtórnego i 12 tysięcy za nowe urządzenie w wersji na schody proste. Natomiast koszt krzesełka poruszającego się po torze z zakrętami zaczyna się od 25 tysięcy.

Platformy przyschodowe to urządzenia wymagające dość szerokich schodów. platforma_przyschodowa_ascendorInstalowane są w przeważającej większości w miejscach publicznych, rzadziej w domach prywatnych z racji wąskich schodów. Mają one jednak poważną zaletę w porównaniu do windy krzesełkowej, mogą przewozić osoby na wózkach inwalidzkich. Oczywiście jest to jeden z ważnych czynników przy naszym wyborze jeśli osoba potrzebująca nie może funkcjonować bez wózka inwalidzkiego to platforma jest właściwym rozwiązaniem. Warto jednak zwrócić uwagę, że wózek możemy przetransportować również za pomocą schodołaza.

podnosnik_pionowy_kaliPodnośnik pionowy to największy sprzęt z wymienionych wcześniej urządzeń. Instalowany zazwyczaj na zewnątrz budynków w domach prywatnych oraz miejscach publicznych. Porusza się jak tradycyjna winda w pionie, góra – dół i może być obudowany specjalnym szybem windowym, jednak zazwyczaj wygląda tak jak obrazuje go załączone zdjęcie. Przewozi osoby na wózkach inwalidzkich tradycyjnych, ale może z powodzeniem transportować osoby korzystające z wózka elektrycznego. Koszt takiego urządzenia średnio wynosi 30 tysięcy złotych.  

Podsumowując nasze poszukiwania można śmiało powiedzieć, że biorąc pod uwagę czynnik ekonomiczny, zakres uniwersalności i praktyczności oraz prostoty w użytkowaniu najlepiej wypada przy wyborze schodołaz. Ponieważ jest tani, łatwy w obsłudze i co bardzo ważne, swobodnie zabierzemy go z na działkę, stadion, imprezę plenerową, wczasy lub wizytę u znajomych. Można śmiało powiedzieć, że jest to swojego rodzaju kieszonkowa winda, dzięki której osoby poruszające się na inwalidzkich wózkach oraz starsze odzyskają swobodę i mobilność. Dodatkowo dzięki swojej uniwersalności jest to najtańsze ze wszystkich rozwiązań.

Przy wyborze odpowiedniego urządzenia chętnie pomogę, jeśli masz pytania zadzwoń do mnie:

Grzegorz Krzemiński tel.: 606 248 022