Platforma czy schodołaz – cena i koszty utrzymania.

W dzisiejszych kryzysowych czasach, każdy z nas szuka oszczędności począwszy od zwykłego Kowalskiego, a skończywszy na dużych „graczach” sektora budowlanego jakim są deweloperzy. Wedle starego powiedzenia – oszczędzają bogaci i nam się opłaci, spróbujmy przyjrzeć się dwóm urządzeniem do likwidacji barier architektonicznych pod względem ceny i kosztów utrzymania. Platforma przyschodowa i schodołaz gąsienicowy to dwa podstawowe sprzęty wybierane do likwidacji barier architektonicznych w budynkach wielomieszkaniowych zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy.

platforma_przyschodowa_winda_zewnetrzna

Platforma przyschodowa

Cena schodołaza gąsienicowego cena platformy przyschodowej.

Pierwszy wydatek choć jednorazowy, który musimy wkalkulować w utrzymania platformy czy schodołaza, to oczywiście koszt zakupu takiego urządzenia. W przypadku schodołazów gąsienicowych mamy do dyspozycji rynek pierwotny, jak i wtórny dlatego cena za tego typu urządzenie uzależniona będzie od wybory sprzętu nowego, czy też używanego. Przy pierwszym rozwiązaniu koszt zakupu wyniesie nas w granicach 14 000 zł brutto, wybierając drugą opcję o połowę mniej czyli jakieś 7000 zł brutto. Ważne aby przy wyborze sprzętu z tzw. drugiej ręki sprzedający przekazał nam komplet dokumentacji, kartę sprzętu medycznego, certyfikat i deklarację zgodności. Bez tych papierów dopuszczenie do użytku schodołaza w miejscu publicznym może nie być możliwe.

Wybierając platformę przyschodową mamy do dyspozycji jedynie urządzenia nowe, co prawda zdarzają się używki, ale bywają bardzo rzadko i nigdy nie ma pewności co do sprawności takiego sprzętu. Cena nowej platformy jeżdżącej po torze prostym wynosi około 30 000 – 40 000 zł brutto, a kiedy potrzebujemy pokonać podczas jazdy po schodach kilka zakrętów, wtedy wydatek może być dwa razy większy.

Trzeba pamiętać o tym, że jedną platformę możemy użyć w jednym miejscu, kilka klatek schodowych lub kilka biegów schodów, to również wielokrotność zakupu platform. W przypadku schodołazów, możemy użyć jednego w kilku lokalizacjach. Wybierając schodołaz deweloper może zaoszczędzić, a osoba prywatna zyskać uniwersalne urządzenie.

Koszty utrzymania platformy i schodołaza.

platforma_przyschodowa

Platforma przyschodowa

Kolejnym kosztem w przypadku platformy po zainstalowaniu jej w budynku jest oplata za dokonanie odbioru, czyli sprawdzenia urządzenia pod względem bezpieczeństwa w Urzędzie Dozoru Technicznego. Cenowo przyjazd urzędnika na taką wizytę w zależności od regionu waha się w granicach 200 – 400 złotych. Podczas testów zazwyczaj jest wymagana obecność serwisanta, a to dodatkowo będzie nas kosztować około 300 złotych.

Po zarejestrowaniu platformy w UDT, musimy liczyć się z ewentualnymi comiesięcznymi kosztami konserwacji urządzenia i oczywiście związaną z tym opłatą wynoszącą średnio 200 zł.

Z tego wynika, że koszt wdrożenia i utrzymania platformy nie jest mały. Jak natomiast wygląda pod tym względem schodołaz? Poza kosztem zakupu właściwie nie jesteśmy narażeni na żadne wydatki podczas jego użytkowania. Konserwacji dokonuje się sporadycznie lub wcale, a jako urządzenie mobilne nie podlega Urzędowi Dozoru Technicznego.

Wybierając schodolaz unikniemy zatem kosztów stałych jakimi są okresowe wizyty konserwatora i opłat związanych z rejestracją urządzenia w UDT. Zyskujemy za mniejszą kwotę urządzenie uniwersalne, łatwe w transporcie i gotowe do użycia w dowolnej lokalizacji. Warto również podkreślić, że schodołaz nie zawęża szerokości biegu schodów i może być idealnym rozwiązaniem w miejscu, którym inne urządzenie nie może być zainstalowane.

Zalety oraz wady platform i schodołazów.

schodolaz_gasienicowy

Schodołaz gąsienicowy

Każdy sprzęt ma swoje zalety i wady tak samo jest w przypadku opisanych tutaj urządzeń. Platformy są dosyć drogie w zakupie, jak i utrzymaniu mają jednak jedną podstawową zaletę, obsługa ich nie wymaga osoby trzeciej przy instalacji dla osoby prywatnej. Z goła inaczej jest w przypadku zainstalowanej platformy w miejscu publicznym. Zazwyczaj nie jest ona ogólnie dostępna, a przy jej obsłudze pomaga przeszkolony personel. Podobnie ma się ze schodołazem używanym w budynkach użyteczności publicznej. Niepełnosprawny wzywa obsługę schodołaza za pomocą umieszczonego w widocznym miejscu dzwonka przywoławczego i dopiero wtedy pokonuje dany bieg lub kilka biegów schodów.

Jedno i drugie urządzenie jest godne uwagi, schodołaz czy platforma spełni swoje oczekiwania, kiedy zakup któregoś z nich będzie właściwy i przemyślany.

W razie wątpliwości proszę dzwonić, wybierzemy najbardziej odpowiednie z oferowanych urządzeń. Zapraszam do kontaktu Grzegorz Krzemiński telefon bezpośredni 606 248 022