Kupując windę schodową na Allegro. Co powinien wiedzieć!

Kot z nas dziś nie zna najpopularniejszego portalu aukcyjnego Allegro, chyba nie ma takiej osoby. To w zasadzie pierwsze miejsce w internecie gdzie kierujemy swe „kroki” aby sprawdzić cenę danego produktu, czy usługi. I nie przesadzę mówiąc, że pewnie choć raz osobiście lub przez znajomego kupił kiedyś coś na allegro.

winda schodowa

Spośród mnogości produktów oferowanych w tym portalu można znaleźć oczywiście również urządzenia dla osób niepełnosprawnych takie jak windy schodowe czy też schodołazy. Kupując tak wyspecjalizowany sprzęt jakimi są urządzenia dla osób niepełnosprawnych na pewno trzeba pamiętać o kilku czynnikach. W tym tekście chciałbym ukierunkować i podpowiedzieć w kilku zdaniach na co najczęściej trzeba zwrócić uwagę podczas takich zakupów.

Spróbujmy zatem wypunktować najważniejsze rzeczy.

Allegro oferuje windę schodową

Na przykładzie zakupu windy schodowej i schodołaza na allegro podpowiemy co powinniśmy brać pod uwagę podczas testowania sprawności takiego sprzętu. Oczywiście na samym początku należy sprawdzić urządzenie czy w ogóle działa. Idealnie było by sprawdzić samemu, czy każdy element windy schodowej jest sprawny. Jeżeli mamy taką możliwość to z pewnością warto samemu zobaczyć urządzenie podczas pracy. Pozwoli nam to jeszcze przed zakupem obejrzeć i przetestować windę, ewentualnie dopytać sprzedawcę o rzeczy, które mogą nam się wydać istotne lub podejrzane w czasie naszej wizyty.

W zestawie takiej windy krzesełkowej najczęściej są piloty zdalnego sterowania ( nie ma ich przy schodołazie) oraz ładowarka, która zapewnia poprawne ładowanie akumulatorów zainstalowanych wewnątrz wagonika jezdnego windy i schodołaza. Z pewnością należy sprawdzić, czy piloty są sprawne. Jeżeli tak, winda za ich pomocą będzie się przemieszczać swobodnie góra-dół. Płynna jazda urządzenia pod obciążenie daje nam gwarancję sprawnych akumulatorów. Jeżeli z jakichś przyczyn winda schodowa czy też schodołaz zwalnia lub zatrzymuje się, można spodziewać się, że będzie konieczna wymiana baterii.

Istotną sprawą jest również sprawdzenie krawędziowych czujników bezpieczeństwa (są one tylko w windzie schodowej, schodołaz ich nie ma). Łatwo jest je znaleźć, bo znajdują się przy podnóżku oraz na obudowie wagonika jezdnego. Są to elementy ruchome i naciśnięcie ich powoduje zatrzymanie urządzenia. Warto o nich pamiętać ponieważ od nich zależy nasze oraz innych bezpieczeństwo. Jeżeli mamy trudności z ich lokalizacją, zapytajmy o nie sprzedawcę.

Weź fakturę i zapytaj o gwarancję.

schodołaz kroczący

Po sprawdzeniu osobiście lub zapewnieniu przez sprzedawcę, że winda schodowa, czy schodołaz jest sprawny, prosimy zawsze o wystawienie faktury lub przynajmniej otrzymania paragonu. Dla nas taki papier stanowi podstawę do reklamacji i jest swoistą gwarancją. Dodatkowo warto zapytać w sklepie, czy kupowane przez Ciebie urządzenia posiada pełną dokumentację techniczną oraz deklarację zgodności. Posiadając takie dokumenty będzie łatwiej nam przy odsprzedaży np. schodołaza, ale również windy krzesełkowej.

Warto wybierać sprzedawcę, który będzie świadczył nam serwis pogwarancyjny kupionego przez nas sprzętu. Choć windy schodowe czy schodołazy psują się niezwykle rzadko, to zaplecze techniczne utrzymywane przez oferenta jest dla nas podczas zakupu dodatkowym plusem za tym, aby to właśnie tę firmę wybrać. Przegląd techniczny, ewentualna regulacja urządzenia, wymiana spalonego bezpiecznika to wszystko „pestka” dla wyspecjalizowanego serwisu. A przy ewentualnej awarii mamy do kogo się zwrócić o pomocą.

Poprawny montaż windy schodowej, to gwarancja bezpieczeństwa.

Po kupnie zostaje kwestia montażu urządzenia. W przypadku schodołazu oczywiście nie ma takiej potrzeby ponieważ jest urządzeniem mobilnym i nigdzie nie trzeba go przykręcać ani mocować. Jednak winda schodowa, to już coś zupełnie innego. Bezpieczne użytkowanie takiej windy schodowej, to oczywiście poprawna i fachowa instalacja urządzenia. Dlatego pomimo zapewnień sprzedawcy, że samodzielne zamontowanie jest możliwe warto wybrać firmę sprzedającą windę wraz z montażem. Koszt takiego urządzenia może być ciut większy, ale bezpieczeństwo podczas użytkowania zapewni zespół profesjonalistów montujących naszą windę krzesełkową.

Zdecydowanie odradzamy państwu samodzielny montaż lub montaż przez osoby nie posiadające odpowiedniego certyfikatu. Każdy kto zawodowo zajmuje się instalowaniem wind, czy podnośników powinien posiadać dokument stwierdzający przebyte szkolenie u producenta. Wtedy mamy pewność, że nasza winda będzie działać sprawnie i bezpiecznie oraz, że posłuży nam długi czas.

Powyżej przedstawiliśmy chyba najważniejsze aspekty na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru używanego sprzętu. Masz zamiar kupić takie urządzenie na allegro, zadzwoń do nas! Doradzimy na co zwrócić uwagę i o czym powinien powiedzieć Ci sprzedawca. Zapraszamy do kontaktu, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania dotyczące sprzętu do likwidacji barier architektonicznych. Nr tel.: 606 248 022.