Jeżeli potrzebujesz urządzeń do likwidacji barier architektonicznych, posiadasz grupę inwalidzką, nie zamierzasz wydawać na ten cel swoich środków pieniężnych lub masz ich ograniczony zasób! Dobrze jest skorzystać z dofinansowania z PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH. Pozyskać pieniądze pomogą Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie lub Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej.

Oczywiście na samym początku warto zorientować się jaki sprzęt będzie nam potrzebny i czy spełni nasze oczekiwania. Należy to zrobić odpowiednio wcześnie. Można poszukać firm, które organizują prezentację urządzeń w domu. Często przedstawiciel handlowy będąc na miejscu po prezentacji coś potrafi doradzić, podpowiedzieć, czego nie wzięliśmy wcześniej pod uwagę. Takie doradztwo jest dość cenne, bo upewni nas w naszym zakupie. Jeżeli jesteśmy już zdecydowani na odpowiedni sprzęt bez względu czy jest to winda schodowa, czy może schodołaz, warto rozejrzeć się za dofinansowaniem i znaleźć odpowiednią dla miejsca zamieszkania jednostkę pośredniczącą w przyznaniu środków z PFRON.

Aby starać się o dofinansowanie na urządzenia do likwidacji barier architektonicznych należy posiadać grupę inwalidzką stopnia pierwszego lub drugiego. W zasadzie od tego należy zacząć, więc jeśli jeszcze nie masz przyznanej grupy inwalidzkiej, to mówiąc krótko należy o nią się postarać.

Dofinansowanie wynosi 95% kosztów zakupu sprzętu. Ważne o czym należy pamiętać to to, że fundusz nie zwraca czyli nie refinansuje zakupu urządzeń, a dopłaca do zakupu. Dlatego najpierw musimy mieć decyzję o przyznaniu dofinansowania, a dopiero później możemy kupić wybrany przez nas sprzęt. Nigdy odwrotnie.

Ceny urządzeń na rynku są naprawdę zróżnicowane i najczęściej kształtują od kilku do kilkudziesięciu tysięcy za sprzęt. Na przykładzie schodołaza zobrazujemy ile faktycznie by nas kosztował taki sprzęt po otrzymaniu środków z PFRON. Średnio schodołaz kosztuje około 14 tysięcy złotych, jeżeli otrzymamy maksymalną wysokość dofinansowana, czyli 95 procent, to okaże się, że tak drogi sprzęt kupimy za 700 złotych. Zachęcamy zatem do korzystania z dofinansowania.

Warto przy tak dużej dopłacie rozważyć złożenie wniosku, w końcu mamy całkiem duże szanse na otrzymanie tych pieniędzy.

Z racji rejonizacji przy podziale środków, powinniśmy znaleźć właściwy dla naszego miejsca zamieszkania urząd. Szukamy wówczas najbliższego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Składamy we właściwej jednostce wniosek ( możemy go pobrać na miejscu) wraz z kosztorysem lub fakturą proforma i czekamy na odpowiedź.

Kosztorys lub proforma najczęściej jest przygotowywana przez dostawcę urządzenia za darmo. Dokumenty czyli wnioski i kosztorys oraz ewentualnie dodatkowe załączniki o jakie poprosi urząd należy składać na początku roku, wtedy mamy duże szanse na otrzymanie dofinansowanie.

Najczęściej decyzję o przyznaniu środków otrzymujemy po pierwszym kwartale. Jesteśmy o tym informowani pisemnie. Zgoda na przekazanie pieniędzy jest równoznaczna z podpisaniem umowy w „naszym” urzędzie. Umowa precyzuje co i kiedy wnioskodawca zamierza zlecić firmie wykonawczej. Po realizacji projektu najczęściej środki z PFRON są przelewane na konto wykonawcy.

Chcesz skorzystać z dofinansowania, a masz co do tego pytania. Zadzwoń do mnie Grzegorz Krzemiński tel.: 606 248 022. Postaram się doradzić i odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania.