Jaki schodołaz wybrać?

Szukając urządzeń do transportu osób niepełnosprawnych po schodach najczęściej znajdujemy windy tradycyjne pracujące w szybie, podnośniki pionowe montowane przy balkonach oraz platformy instalowane na klatkach schodowych. Podczas naszych poszukiwań możemy trafić również na urządzenie zwane schołazem.

Co to jest schodołaz i o czym powinniśmy pamiętać przy kupnie takiego sprzętu?

Schodołaz to urządzenie mobilne przeznaczone do transportu osób niepełnosprawnych oraz starszych po schodach. Standardowy udźwig schodołaza wynosi około 125 kilogramów. Na rynku są dwa rodzaje schodołazów: kroczące i gąsienicowe. Oba rodzaje urządzeń mają podobne parametry co do udźwigu, jednak ich wygląd i specyfika pracy jest trochę inna. Ceny nowych schodołazów zaczynają się od kilkunastu tysięcy średnio jest to około 14 000 zł w przypadku schodołazów gąsienicowych i około 18 000 zł przy schodołazach kroczących. Warto jednak sprawdzić rynek wtórny tego typu sprzętu, ponieważ różnica cenowa między nowymi, a używanymi schodołazami w niektórych przypadkach jest bardzo duża.

Schodołaz kroczący z fotelikiem

Schodołaz kroczący – jest urządzeniem dość kompaktowym, a jego gabaryty mogą się dodatkowo zmniejszyć po jego rozłożeniu. Dzięki tym zaletą łatwo można nasze urządzenie przetransportować w dowolne miejsce. Schodołaz kroczący składa się z kolumny kierowniczej na której są zamontowane przyciski sterujące „góra-dół”. Mechanizm kroczący w postaci specjalnych kół umieszczony jest w obudowie w formie skrzynki na której również znajduje się panel sterujący z pomocą którego ustawiamy prędkości schodołaza i środowisko pracy na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Ponieważ schodołaz zasilany jest akumulatorowo należy pamiętać o cyklicznym ich ładowaniu, które jest banalnie proste – wystarczy na panelu sterowania odnaleźć gniazdo ładowania i podłączyć do niego ładowarkę.

Schodołaz kroczący już na etapie produkcji jest wyposażony w wózek inwalidzki lub fotelik, które posiadają odpowiednie zaczepy zespalające je ze schodołazem. Oznacza to tyle, że nie podepniemy do tego urządzenia innego wózka, a jedynie tylko ten w który schodołaz został wyposażony w fabryce.

Schodołaz kroczący jak sama nazwa wskazuje „kroczy”, czyli „wchodzi” po schodach pokonując stopień po stopni za pomocą mechanizmu kroczącego. Urządzenie stabilizuje się na ramionach kierującego, dlatego aby sprawnie i bezpiecznie obsługiwać schodołaz należy wcześniej opanować sztukę prowadzenie sprzętu.

Schodołaz gąsienicowy

Schodołaz gąsienicowy – to również urządzenie mobilne, które nie wymaga instalowania na schodach oraz idealnie sprawdza się praktycznie w każdej lokalizacji. Jego transport jest banalnie prosty, wystarczy rozłożyć urządzenie i zapakować je do bagażnika samochodu.

Schodołaz gąsienicowy w przeciwieństwie do kroczącego nie jest wyposażony w zespolony wózek inwalidzki, czy fotelik tym samym producent daje nam możliwość podpięcia każdego standardowego wózka inwalidzkiego. Schodołazem sterujemy przy pomocy kolumny kierowniczej wyposażonej w przyciski umożliwiające jazdę w górę lub w dół. „Gąsienicówka” podobnie jak schodołaz kroczący składa się z dwóch rozkładanych części czyli kierownicy oraz mechanizmu jezdnego w postaci silnika i pary elastycznych gąsienic.

Schodołaz gąsienicowy pokonuje biegi schodów jadąc po krawędzi stopni tym samym stabilizuje się on sam dzięki długim gąsienicom. Jest to z pewnością pewniejszy system jezdny od urządzeń kroczących, ma jednak spore ograniczenia co do promienia skrętu, który wynosi około 100 centymetrów.

Zatem jaki schodołaz wybrać – gąsienicowy czy kroczący? Najprościej „mówiąc” jeżeli schody w budynku są bez zakrętów, a piętra są podzielone szerokimi półpiętrami to idealnym rozwiązaniem będzie w tym wypadku schodołaz gąsienicowy. Na schody zabiegowe, wąskie z zakrętami powinniśmy się zaopatrzyć w schodołaz kroczący.

Można powiedzieć schody schodom nie równe, dlatego jeżeli przed zakupem danego schodołaza mamy możliwość przetestowania go w budynku w którym będzie używany, to z pewnością należy z tego skorzystać. Takie rozwiązanie rozwieje wszystkie nasze wątpliwości co do wyboru sprzętu.

Jeżeli chcesz sprawdzić jakie urządzenie będzie odpowiednie na Twoje schody, zadzwoń do nas doradzimy za darmo jaki schodołaz wybrać.

Telefon do Konsultanta Technicznego: 606 248 022 Grzegorz