Schodołaz

Każdy posiadacz sprzętu elektronicznego, elektrycznego czy mechanicznego przynajmniej raz zastanawiał się co stanie w momencie awarii posiadanego urządzenia. Gdzie się zwrócić z prośbą o naprawę, ile będzie kosztować i czy w ogóle warto będzie naprawiać uszkodzony sprzęt? Jeśli sprzęt jest na gwarancji, to sprawa jest prosta oddajemy „maszynę” do serwisu i czekamy na usunięcie usterki. Co jednak w momencie, kiedy okres gwarancyjny minął? Komputery, telefony, samochody, piły, wiertarki – wszystkie te urządzenia, narzędzia, maszyny mają liczne punkty naprawcze, warsztaty czy punkty serwisowe. Inaczej jest ze schodołazami. Gdzie zatem szukać pomocy w przypadku awarii schodołaza?

Schodołaz kroczący

Trzeba pamiętać o tym, że popsuty schodołaz oznacza dla osoby niepełnosprawnej „uwięzienie” w domu, mieszkaniu, bloku. Warto zatem już przed zakupem urządzenia zapytać sprzedawce o serwis naprawczy i pogwarancyjny. Jeśli jest to zakup schodołaza nowego, to najczęściej dystrybutor ma zaplecze techniczne dzięki któremu świadczy taką usługę. Bywa jednak i tak, że ze względu na ograniczony budżet wybieramy schodołaz z rynku wtórnego. Bezwzględnie powinniśmy wtedy zapytać o gwarancję na zakupiony sprzęt i oczywiście dopytać o serwis pogwarancyjny. Używane schodołazy kosztują naprawdę różnie, a ich cena zależy głównie od wieku urządzenia oraz „dodatków” jakie podczas kupna sprzedawca oferuje. W skład takiego pakietu najczęściej wchodzi komplet dokumentacji, która zaświadcza, że sprzęt jest bezpieczny i można go używać na terenie Polski. Wbrew pozorom to ważna sprawa, bo mając taką dokumentację łatwiej będzie nam odsprzedać schodołaz, kiedy stanie się już nam zbędny. Oczywiście gwarancja to kolejne uzupełnienie takiego pakietu, należy zapytać co w niej jest ujęte i na ile jest oferowana. Bywa tak, że krótsza nie zawsze oznacza gorszą. Są to już jednak niuanse o których warto porozmawiać ze sprzedającym. Premią wśród dodatków, to oczywiście serwis pogwarancyjny kupowanego schodołaza. Nie każdy go oferuje, bo nie wszyscy sprzedawcy dysponują zapleczem technicznym i wyspecjalizowanym personelem do regeneracji takich urządzeń jakimi są schodołazy. Trzeba się również z tym liczyć, że taki serwis naprawczy może nie być dostępny dla każdego. Firmy sprzedające sprzęt używany zastrzegają sobie naprawę tylko zakupionych u nich schodołazów.

O to i o wszystko inne co przyjdzie nam do głowy warto pytać przed wybraniem firmy u której zdecydujemy się na kupno schodołaza.

Układ jezdny schodołaza gąsienicowego

Awaria schodołaza, czyli popsuty schodołaz. W takim razie, co w schodołazie psuje się najczęściej i dlaczego? Wiadomo, że schodołaz tak jak inny sprzęt może ulec awarii możemy jednak to ograniczyć do minimum. Jak to zrobić, to bardzo proste, wystarczy kupić sprzęt u sprawdzonego sprzedawcy. Takowy przed wprowadzeniem na rynek wtórny schodołaza dokona odpowiedniego przeglądu i ewentualnie zlikwiduje potencjalną usterkę. Oczywiście kierowanie się zasadami opisanymi wcześniej również pozwoli nam na eliminację awaryjnego urządzenia. Zaletą kupna urządzenia w zaufanego sprzedawcy jest również to, że unikniemy wad ukrytych schodołaza. Poważnemu oferentowi nie opłaci się sprzedawać sprzętu niepewnego, a to dla nas plus!

Schodołaz gąsienicowy

Jeśli jednak mowa w tym artykule o usterkach i awariach, to opiszemy typowe jakie mogą się zdarzyć użytkownikom. Jedną z takich drobnych usterek jest defekt akumulatorów. Często ma to miejsce jeśli zapominamy o ich regularnym ładowaniu. W schodołazach są instalowane baterie żelowe, które wymagają cyklicznego ładowania bez względu na to czy urządzenie jest używane, czy nie. Należy o tym pamiętać, bo nie stosowanie się do tej zasady narazi nas na wymianę na nowe, a to będzie nas kosztować. Kolejnymi częstymi uszkodzeniami przy użytkowaniu schodołaza są defekty mechaniczne. Zdarzają się one przy nieprawidłowym transporcie urządzenia lub przy nieprzewidywalnych zdarzeniach losowych od upadku poprzez potrącenia i uderzenia schodołaza. Istnieją również prozaiczne usterki, jak np. popsuta ładowarka do schodołaza, która skutkuje brakiem ładowania.

W schodołazach ważne jest bezpieczeństwo użytkowników dlatego przy każdej występującej usterce, awarii czy defekcie warto zwrócić się do serwisu naprawczego celem sprawdzenia posiadanego sprzętu. Również długo nieużywany schodołaz powinien być skierowany na przegląd techniczny.

Jeśli chcesz kupić bądź sprawdzić już posiadany schodołaz zadzwoń i umów się na spotkanie z naszym konsultantem technicznym

– Grzegorz Krzemiński tel.: 606 248 022 – zapraszam do kontaktu.