Schodołazy kroczące i gąsienicowe

Schodołazy – transportery schodowe, to urządzenia do likwidacji barier architektonicznych. Ułatwiają poruszanie się po schodach ludziom z dysfunkcją ruchu. Dzięki nim możemy łatwo i bezpiecznie pokonywać poszczególne piętra w domu prywatnym, jak również w blokach mieszkalnych. Na rynku występują dwa rodzaje schodołazów. Jeden z nich to SCHODOŁAZ KROCZACY, a drugi to SCHODOŁAZ GĄSIENICOWY. W tym artykule przedstawimy w krótkim opisie te dwa urządzenia. Podamy ich parametry, specyfikację techniczną oraz ceny nowych i używanych schodołazów.

Schodołaz kroczący

Schodołazy kroczące są najbardziej uniwersalnymi urządzeniami tego typu. Dość lekkie, łatwo się rozkładają i równie prosto da się je przewozić nawet małym samochodem. Używać możemy ich w domu lub dowolnym miejscu nieprzystosowanym dla osób niepełnosprawnych. Na schodach wąskich i zabiegowych na których nie ma możliwości montażu windy lub platformy, można z powodzeniem używać schodołaz kroczący. Kupując tego typu sprzęt dostajemy wraz z nim wózek inwalidzki lub fotelik, które po wjechaniu po schodach możemy odpiąć i używać zgodnie z ich przeznaczeniem. Schodołazy kroczące zasilane są akumulatorowy, co wiąże się z cyklicznym doładowywaniem. Jest to prosta czynność i przypomina ładowanie telefonu komórkowego. Po szkoleniu z obsługi musimy parę godzin poćwiczyć, aby czynności wjazdu i zjazdu były przez nas wykonywanie automatycznie.

Schodołaz kroczący

Waga:

25 kg

Maksymalne obciążenie:

około 120 kg

Sterowanie:

Ręczne – przyciski sterujące

Zasięg:

do 300 stopni schodów

Prędkość podróżowania:

Od 6 do 16 stopni na minutę (płynna regulacja prędkości)

Zasilanie akumulatorowe:

2×12 V/3,4 Ah, Dryfit-Typ (bezobsługowe, żelowe)

Silnik:

176 W

Schodołaz gąsienicowy

Schodołazy gąsienicowe z powodzeniem mogą zastąpić przyschodową platformę lub windę niskiego podnoszenia dla niepełnosprawnych. W miejscach publicznych, gdzie budynek ma tzw. wysoki parter, schody są dość szerokie i proste zastosowanie schodołaza gąsienicowego jest idealnym rozwiązaniem. Przeszkolony personel na wezwanie osoby niepełnosprawnej sprowadza urządzenie na dany poziom i wwozi klienta na piętro. Dużym atutem schodołaza gąsienicowego jest jego mobilność. Jeśli mamy kilka wejść do budynku to w przypadku transporterów schodowych nie musimy kupować wielu sztuk, wystarczy jedna. Przy platformach, które są co najmniej trzy razy droższe musimy kupić ich tyle ile liczy sobie klatek dany budynek. Dlatego schodołaz, to oczywista oszczędność dla administratora budynku. Sterowanie odbywa się za pomocą specjalnej kierownicy, jest to prosta czynność i nie wymaga od użytkownika żadnej siły. Gąsienicówka jeździ dzięki wbudowanym akumulatorom, które przy pełnym naładowaniu wystarczają na pokonanie do 50 pięter.

Schodołaz gąsienicowy

Waga:

39 kg

Maksymalne obciążenie:

130 kg z podpiętym wózkiem

Sterowanie:

Ręczne – przyciski sterujące

Zasięg:

Do 50 pięter

Prędkość podróżowania:

3 prędkości: 4,5 m/5,5 m/6,5 m

Zasilanie akumulatorowe:

2×12 V/ 24 Ah, Dryfit-Typ (bezobsługowe, żelowe)

Silnik:

300 W

Schodołaz cena

Schodołazy kroczące jak i gąsienicowe jako nowe urządzenia są dość kosztowne. W przypadku rynku pierwotnego cena schodołaza gąsienicowego to około 12 do 14 tysięcy złotych. Zazwyczaj w tej cenie jest oczywiście szkolenie oraz dowóz urządzenia lecz mimo wszystko koszt zakupu jest bardzo wysoki. Podobnie się ma ze schodołazami kroczącymi. Nowe urządzenia są dość drogie, ceny zaczynają się od 16 tysięcy złotych. Warto zatem jako alternatywę wybrać rynek wtórny. Mnogość w tym sektorze schodołazów używanych jednych jak i drugich daje możliwość wyboru odpowiedniego sprzętu nawet najbardziej wybrednym klientom. A co najważniejsze ceny ich są o wiele przystępniejsze dla przeciętnego Kowalskiego. Koszt zakupu używanego schodołaza kroczącego wyniesie około 3500 zł, gąsienicówka w granicach 7000 zł. Podane ceny są wartościami przykładowymi i na pewno mogą się zmieniać w zależności od źródła dystrybucji. Przed zakupem bezwzględnie należy dopytać sprzedawcę o gwarancję, dokumentację dopuszczającą do użytku oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Są to ważne rzeczy, które zapewnią nam spokojne i komfortowe z użytkowanie schodołaza.

Jak ograniczyć koszty zakupu – tani schodołaz

Najprostszym sposobem na ograniczenie kosztów zakupu schodołaza jest możliwość uzyskania dofinansowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wysokość otrzymanych środków zależy od budżetu pośredniczących w tej operacji Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej lub Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i może wynieść nawet 95 procent wartości projektu. Łatwo w takiej sytuacji policzyć ile przy pełnym dofinansowaniu będzie nas kosztował schodołaz. Przy średniej cenie nowego wynoszącej 14 tysięcy koszt zakupu ze środkami PFRON wyniesie nas 700 zł, a wybierając urządzenie używane zapłacimy za nie niewiele ponad 170 złotych. Przy takich kosztach opłaca się „powalczyć” o uzyskanie dopłaty. Nie jest to nawet za specjalnie trudne. Wystarczy złożyć wniosek w odpowiedniej placówce dołączyć ofertę od sprzedawcy i czekać na decyzję. Przy pozytywnym rozpatrzeniu naszej prośby informowani jesteśmy listem, w którym będziemy zaproszeni na podpisanie umowy. Po tym wszystkim wystarczy zadzwonić do sprzedawcy i poprosić o realizację zamówienia.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani którymś z tu zaprezentowanych urządzeń zapraszamy do kontaktu z nami.

Pod numerem telefonu 606 248 022 uzyskacie Państwo wszelkie informacje na temat schodołazów i dofinansowania.

Prosimy również o kontakt emajlowy: info@uzywane-schodolazy.pl