Schodołaz na wakacje

Wiele jest jeszcze miejsc w Polsce, gdzie budynki użyteczności publicznej nie są dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Trwają wakacje ludzie korzystają z urlopów w Kraju i za granicą. Jednak są i tacy, którzy mają problem z wyjściem na podwórko lub skwer przed blokiem. Marzą o spędzeniu kilku chwil na ławeczce w parku lub choćby krótkim pobycie na osiedlowym placu. Nie trzeba być skazanym na życie wśród czterech ścian, schody w dzisiejszych czasach nie są problemem, wystarczy skorzystać z pomocy urządzenia nazywanym schodołazem.

Schodołaz to mobilne urządzenie do likwidacji barier architektonicznych. „Mobilne” to ważne słowo informujące nas o tym, że nasze urządzenie nie wymaga żadnego przytwierdzania na stałe do poręczy, schodów lub ściany wystarczą schody i pełne akumulatory. Jest to duża zaleta takiego sprzętu, pozwala nam na zabranie go ze sobą wszędzie tam gdzie będzie on nam potrzebny. Planując wyjazd np. wakacyjny musimy się liczyć z tym, że znajdziemy się w miejscu w którym próżno szukać udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Warto zatem do całego ekwipunku dorzucić schodołaz. Minęły już czasy „rodzinnych” samochodów z gamy Fiata zwanych potocznie „Maluchami”. Auta teraz są coraz większe i wygodniejsze oferują również sporą powierzchnią bagażową. Tym samym schodołaz zmieści się bez większych trudności do bagażnika prawie każdego samochodu. Dzięki prostocie konstrukcji rozłożenie urządzenia trwa zaledwie kilka minut wraz z jego zapakowaniem. Równie prostą czynnością jest jego złożenie. Lepiej zrobić to tuż po przybyciu na miejsce, mamy możliwość wtedy sprawdzić stan naładowania akumulatorów. Jeśli okaże się niski niezwłocznie należy schodołaz podłączyć do ładowarki. Tak jak wszystko w schodołazie, tak i ta czynność jest prosta. Odbywa się za pomocą ładowarki (jest dodawana przy zakupie), którą tak samo jak w przypadku telefonu komórkowego wkładamy do odpowiedniego gniazda. Czas ładowanie około 6 godzin. Schodołaz jest zasilany akumulatorami żelowymi, nie łatwo jest je rozładować zazwyczaj pozwalają one na pokonanie od 200 do 500 stopni schodów, to bardzo dużo. Dodatkowo podczas jazdy odpowiednia kontrolka w zależności od modelu schodołaza informuje nas o zapasie energii, jeśli baterie zaczynają słabnąć zostaniemy odpowiednio wcześniej o tym poinformowani. Odpowiednia i poprawna eksploatacja schodołaza zapewni nam bezproblemowe użytkowania sprzętu w dowolnym miejscu i o każdej porze.

System jezdny schodołaza kroczącegoPo tych wszystkich informacjach dotyczących zalet schodołazów oraz sposobu użytkowania sprzętu warto pomyśleć o wyborze odpowiedniego urządzenia. Schodołazy dzielą się na kroczące i gąsienicowe. Nazwy wzięły się od zastosowanych systemów jezdnych w obu schodołazach. Kroczące pokonują schody za pomocą kół lub kół i stopki, które „wchodząc” stopień po stopniu w sposób bezpieczny i komfortowy wtacza się na poszczególne piętra. Natomiast Schodołazy gąsienicowe wjeżdżają po schodach dzięki swoim gąsienicom. Schodołazy kroczące maja mniejsze rozmiary i wagę od schodołazów gąsienicowych, jednak udźwig jednych i drugich jest podobny i wynosi około 130 kg. Kroczące transportery schodowe mają wszechstronne zastosowanie tzn. mogą być używane na schodach prostych jak i zabiegowych. Gąsienicowe dedykowane są na schody proste z ewentualnymi tzw. półpiętrami. Jeśli trudno nam jest ocenić jaki schodołaz będzie najodpowiedniejszy dla nas, zawsze możemy poprosić o takie doradztwo nasz portal. Pod numerem telefonu 606 248 022 otrzymacie Państwo bezpłatną poradę odnośnie każdego schodołaza. Zawsze warto skorzystać z takiej analizy będziemy mieli wtedy pewność, że nasz wybór jest odpowiedni, a urządzenie spełni nasze oczekiwania.System jezdny schodołaza gąsienicowego

Schodołazy kroczące jak i gąsienicowe to sprzęt dość drogi, ceny wahają się między 14, a 19 tysięcy złotych dlatego dobrym rozwiązaniem na to aby zaoszczędzić jest skorzystanie z dofinansowania PFRON. Na ten rok wynosi ono do 95 procent wartości urządzenia. Trzeba się jednak z tym liczyć, że w poszczególnych województwach skala dofinansowania może być różna. Dla zorientowania się na ile możemy liczyć warto zadzwonić do najbliższego MOPSu, MOPRu lub PCPRu. Składając wniosek o dofinansowanie PFRON wraz z ofertą oraz zaświadczeniem o dochodach i grupie inwalidzkiej urzędnik poinformuje nas o wysokości środków jakie w danym czasie są dostępne. Warto również pamiętać, że dofinansowanie możemy otrzymać również na schodołazy używane. Jest jednak warunek. Urządzenie musi być sprzedane na fakturę, posiadać gwarancję oraz dokumenty dopuszczające je do użytku na terenie Polski.

Potrzebujesz porady odnośnie schodołazów? Nie wiesz jak otrzymać dofinansowanie z PFRON? Chcesz kupić sprzęt używany? Zastanawiasz się jaki schodołaz będzie najlepszy do Twojego domu? Na te i inne pytania związane ze schodołazami otrzymasz odpowiedź dzwoniąc pod numer telefonu 606 248 022. Zapraszam do kontaktu Grzegorz Krzemiński.