Schodołaz na odbiór budowlany

Po zakończeniu budowy czy remontu inwestor występuje do nadzoru budowlanego z wnioskiem o wydanie decyzji na pozwolenie użytkowania budynku. Jest to swoista prośba o dokonania poprzez ten organ inspekcji czy też kontroli. Jest ona przeprowadzana w ciągu 21 dni od złożenia wniosku przez zainteresowanego. Inwestor zostanie tym samym poinformowany o wizycie Inspektora Budowlanego w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku. Procedury te z pewnością są znane każdemu z deweloperów. I choć budowa budynku, to nie jest tania inwestycja, to już pod koniec samej budowy lub remontu przedsiębiorca może trochę zaoszczędzić, zadbać jednak należy o to trochę wcześniej.

Schodołaz to najtańsze urządzenie do likwidacji barier architektonicznych

W przypadku dużych budów takimi jakimi są osiedla mieszkaniowe budżet dewelopera najczęściej jest przygotowany na zakup drogich urządzeń do likwidacji barier architektonicznych inaczej ma się sprawa podczas małego remontu lub budowy niewielkiego budynku użyteczności publicznej. W tym przypadku inwestor liczy każdą złotówkę. Warto zatem zapoznać się gamą urządzeń tańszych, które pozwolą zaoszczędzić w budżecie całkiem pokaźną kwotę. Zadbać o to należy już na etapie projektowania w przypadku budowy lub przy remoncie podczas zestawiania kosztorysu. Oczywiście jedne i drugie, czyli drogie i tanie urządzenia do likwidacji barier architektonicznych muszą legitymować się pełną dokumentacją dopuszczającą ich do użytkowania w miejscach publicznych. Dlatego też odpada w tym przypadku zakup sprzętu z niewiadomego pochodzenia, ponieważ może okazać się podczas odbioru budowlanego, że brak certyfikatu i deklaracji zgodności spowoduje negatywną decyzję Inspektora.

Kierując się ceną przy wyborze urządzenia do likwidacji barier architektonicznych powinniśmy zdecydować się na zakup schodołaza. Są to urządzenia najtańsze w gamie sprzętu do likwidacji barier. Jednocześnie spełniają wszystkie normy dostosowując tym samym budynek do potrzeb osób niepełnosprawnych. Co ciekawe przedsiębiorca ma możliwość szerokiego wybór schodołazów z rynku pierwotnego jak i wtórnego, a koszty zakupu mogą być nawet 80 procent niższe od najtańszej windy czy platformy. Dodatkowo w przypadku mniejszych budynków bywa czasami tak, że instalacja elewatora nie jest możliwa, a wręcz wzbroniona. Niemożność założenia urządzenia wynika z braku miejsca na schodach lub innych technicznych obwarowań, a w przypadku budynków pod opieką konserwatora instalowanie wszelkiego rodzaju dźwigów jest zabronione.

Schodołaz oczywiście nie jest urządzeniem „idealnym” ponieważ wymaga do obsługi tzw. osoby drugiej. Jeżeli jednak spojrzeć pod tym kątem na platformę, czyli na to urządzenie, które jest najczęściej instalowane na odbiór budynku, to i ono angażuje personelu w przypadku jego uruchomienia. Zresztą względy bezpieczeństwa i zdroworozsądkowość nakazuje aby każdy tego typu sprzęt był użytkowany pod kontrolą osoby przeszkolonej to raz, a dwa osoba niepełnosprawna nie ma obowiązku znać zasady używania poszczególnych sprzętów. Wystarczy zainstalować bezprzewodowy dzwonek przywołujący personel i osoby odpowiedzialne wyprowadzają schodołaz lub uruchomią platformę. Budynki użyteczności publicznej są zazwyczaj otwierane w określonych godzinach i w tym czasie zawsze znajdzie się ktoś kto profesjonalnie udzieli wskazówek oraz pomoże przy obsłudze schodołazów.

Schodołaz kroczący

Dzięki zastosowaniu na odbiór budowlany takiego urządzenia jakim jest schodołaz w końcowej fazie remontu lub budowy budynku budżet inwestycji może znacznie zaoszczędzić na kupnie urządzenia do likwidacji barier architektonicznych. Ponieważ koszt zakupu schodołaza wyniesie około 3500-4000 zł, a cena platformy oscyluje w granicach 40 000 zł, to z prostego wyliczenia widać ile zaoszczędzimy podczas odbioru budowlanego. Dodatkowym atutem schodołazów jest to iż nie podlegają one Urzędowi Dozoru Technicznego, a tym samym nie musimy urządzeń rejestrować w UDT.

Jeśli macie Państwo pytania odnośnie urządzeń do likwidacji barier architektonicznych spełniających wymogi przy odbiorze budowlanym zapraszamy do kontaktu z nami pod numerem telefonu 606 248 022. Postaramy się doradzić profesjonalnie i znaleźć rozwiązanie spełniające Państwa oczekiwania.