Schodołaz jest urządzeniem mobilnym i służy do pokonywania schodów osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Nie wymaga przytwierdzania do ścian budynku dlatego idealnie się sprawdzi przy czasowej dysfunkcji ruchu. Osoby po operacjach dolnych kończyn, czy też rekonwalescenci po różnorakich wypadkach mających trudności w pokonywaniu pięter mogą skorzystać z pomocy schodołąza. Za pośrednictwem wypożyczalni schodołazów po krótkim przeszkoleniu można wypożyczyć odpowiedni sprzęt na tydzień, miesiąc lub rok. Gdzie zatem szukać odpowiedniej wypożyczalni?

Wypożyczalnia schodołazów.

W tej chwili nie ma problemu z wypożyczaniem schodołaza, jest dość sporo wypożyczalni i to praktycznie w każdym mieście wojewódzkim. Z praktycznego punktu widzenia najlepiej jest jednak znaleźć wypożyczalnie schodołazów jak najbliżej swego miejsca zamieszkania, ewentualnie miejsca leczenia czy czasowego pobytu. Ułatwia to w wypadku niedomagania naszego sprzętu przyjazd serwisanta z danej wypożyczalni, który szybko i fachowo może sprawdzić nasz schodołaz. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest to, że w przypadku nietypowych schodów można przed wypożyczeniem wypróbować na nich kilka rodzajów schodołazów, a potem wybrać najodpowiedniejszy. Dzięki bliskości wypożyczalni schodołązów sami przed jego wypożyczeniem możemy podjechać i ocenić jakość oferowanego nam sprzętu. Trzeba o tym pamiętać, że urządzenia znajdujące się w takich wypożyczalniach są zazwyczaj z rynku wtórnego i stopień ich wyeksploatowania bywa rożny.

Jak wybrać sprzęt bezpieczny?

Bezpieczeństwo i wygoda to priorytet jeśli w grę wchodzi osoba chora, czasowo zmuszona do korzystania z wózka inwalidzkiego. Dlatego wybierając schodołaz powinniśmy wcześniej zdecydować jaki on powinien być i co mieć. W zasadzie mamy dwa typy urządzenia ponieważ schdołazy dzielą się na kroczące i gąsienicowe.

Schodołazy kroczące prawie zawsze są wyposażone w wózek inwalidzki lub fotelik, schodołazy gąsienicowe nie mają fotelika ani wózka. Należy zwrócić na to uwagę, aby wypożyczając sprzęt móc mieć na czym przewieźć chorego. Istotną sprawą jest również waga pacjenta. Dla osób cięższych powyżej 80 kilogramów lepszy do transportu będzie schodołaz gąsienicowy, nie wymaga on użycia siły przez kierującego ponieważ dzięki swoim gąsienicom sam stabilizuje się na stopniach schodów. Wymaga natomiast w miarę szerokich klatek schodowych oraz szerokich zakrętów ponieważ promień skrętu schodołaza wynosi od 95 do 125 cm. Jeżeli rekonwalescent waży poniżej 80 kilogramów możemy skorzystać z pomocy schodołaza kroczącego. Jest mniejszy, co za tym idzie zwrotniejszy i mieści się nawet na wąskich schodach. Musimy jednak pamiętać o tym, że stabilizuje się on na naszych rękach i każde wychylenie pacjenta musi być korygowane siłą naszych mięśni. Producenci schodołazów kroczących informują, że podczas jazdy takiego schodołaza operator czyli kierujący powinien w każdej chwili być przygotowany na to, aby utrzymać 25% wagi osoby wwożonej.

Kupić czy wypożyczyć schodołaz?

Na to pytanie najłatwiej jest sobie odpowiedzieć po przekalkulowaniu kosztów wypożyczenia. Wiadomo, że jeśli okres rekonwalescencji czy też czasowej niezdolności do poruszania się przewiduje się na kilka miesięcy, to warto rozważyć zakup sprzętu. Przy krótkim okresie oczywiście takie rozwiązanie się nam nie opłaca.

Decydując się zatem na zakup schodołaza warto zapytać, czy sprzedający był by ewentualnie zainteresowany późniejszym odkupem. Dobrze mieć taką alternatywę, bo powrót do zdrowia czasami bywa szybszy niż to przewidywano. W takiej sytuacji zawsze możemy odsprzedać urządzenie.

Schodołazy są dosyć drogie dlatego przed zakupem warto rozważyć wybór urządzenia z rynku wtórnego. Cena dobrego sprzętu kształtuje się w granicach 3500-4000 zł brutto. Oczywiście schodołaz musi posiadać certyfikaty, deklarację CE, kartę sprzętu medycznego i gwarancję. Wbrew pozorom dokumentacja taka jest bardzo ważna. Po pierwsze sprzedawca zaświadcza tym, że urządzenie jest sprawne i można go używać bezpiecznie, a po drugie przy ewentualnej odsprzedaży ławie będzie nam pozbyć się schodołaza.

Przy wypożyczeniu istotną sprawą jest również dokumentacja, ale jeszcze bardziej liczy się stan urządzenia. Mocno wyeksploatowany sprzęt może być niebezpieczny podczas pracy. Dlatego podczas wizyty w wypożyczalni należy poprosić personel o prezentację schodołaza. Koszt wypożyczenia to około 600-1000 zł miesięcznie.

Wypożyczalnia schodołazów Nowy Dwór Mazowiecki

Nasza wypożyczalnia mieści się w Nowym Dworze Mazowieckim, świadczymy wypożyczenia w zakresie:

  • odbiorów budowlanych

  • obsługi imprez masowych

  • kontraktów NFZ

  • celów prywatnych

Dysponujemy schodołazami kroczącymi i gąsienicowymi. Każde z naszych urządzeń posiada pełną dokumentacje CE. Świadczymy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny schodołazów. Pomagamy w otrzymaniu dofinansowania z PFRON. Organizujemy prezentacje w miejscu wskazanym przez klienta. Doradzamy fachowo wybór schodołazów.

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani zakupem lub wypożyczeniem schodołaza zapraszamy do kontaktu z nami pod nr telefonu 606 248 022 lub pod adresem e-mail: info@uzywane-schodolazy.pl