Masz trudności z poruszaniem się po schodach! Siedzisz zamknięty w czterech ścianach swojego mieszania! Już nie pamiętasz kiedy ostatnio byłeś na zewnątrz! Piętra są dla Ciebie przeszkodą nie do pokonania! Brak windy zmusza Cię do życia na jednym poziomie. Cena jej zakupu i montażu jest zbyt wysoka aby Twój budżet temu podołał. Postaw na tani i niezawodny sposób likwidacji barier architektonicznych jakim jest schodołaz. Szybko, tanio, niezawodnie masz schodołaz jest wygodnie.

Na naszym rynku jest w tej chwili mnogość urządzeń do likwidacji barier architektonicznych. Są platformy przyschodowe, podnośniki pionowe wysokiego i niskiego podnoszenia, krzesełka schodowe czy windy krzesełkowe. Wszystkie te urządzenia są dosyć drogie, nie zawsze istnieje możliwość ich montażu na klatce schodowej i dodatkowo można ich używać tylko w jednej lokalizacji. Inaczej sprawy maja się ze schodołazem. Jest po pierwsze najtańszy z tutaj wymienionych urządzeń oraz jest sprzętem mobilnym. Znaczy to tyle, że możemy go zabrać ze sobą na działkę do lekarza lub parku. Wystarczy jakikolwiek samochód i po załadowaniu do bagażnika może schodołaz podróżować z nami. Przed nabyciem transportera schodowego (bo i tak jest nazywany) w zależności od preferencji oraz warunków technicznych jakimi dysponujemy profesjonalny personel pomoże nam w wyborze odpowiedniego. Warto zatem decydując się na zakup urządzenia skorzystać z firm lub osób, które mają długoletnie doświadczenie w dystrybucji takiego sprzętu. Dzięki temu unikniemy rozczarowania jakie może nas spotkać po wyborze niewłaściwego nabytku.

Schodołaz może jeździć również na zewnątrz. Na zdjęciu schodołaz w parku.

Schodołazy relatywnie są tanim sprzętem w porównaniu z platformami czy podnośnikami. Koszt zakupu nowego sprzętu to około 14 tysięcy brutto. Dostajemy za tę cenę schodołaz wraz z 24-miesięczną gwarancją oraz zaplecze w postaci serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego. Czy czternaście tysięcy to dużo? Z pewnością nie mało! Ale w gamie sprzętu do likwidacji barier, to mimo wszystko niewielka cena. Za różnego rodzaju „windy” trzeba zapłacić 40, 50, a nawet 100 tysięcy złotych. Oczywiście są to ceny z rynku pierwotnego, mamy natomiast jeszcze wybór urządzenia z rynku wtórnego. Tak jak używanych samochodów, tak i używanych schodołazów jest mnogość w kraju, nietrudno w takiej sytuacji trafić na przysłowiowego bubla. I jeżeli sobie uzmysłowimy, że koszt zakupu tego typu sprzętu wyniesie nas około 3500 do 4000 tysięcy złotych, to dobrze by było za tę niemałą sumę kupić coś dobrego. Co to oznacza? Ni mniej ni więcej tylko kupno schodołaza ze sprawdzonego źródła. Może się powtórzę, ale jeżeli chcemy mieć schodołaz pewny, bezpieczny i taki, który nam posłuży dobrych parę lat, kupujmy go ze sprawdzonego źródła. Najlepiej od osoby mającej doświadczenie ze schodołazami oraz posiadającej w sprzedaży nowy jak i używany sprzęt.

Schodołaz z odpiętym wózkiem inwalidzkim.

Co zrobić jeśli cena mimo wszystko jest dla nas zbyt wysoka! Osoby z grupą inwalidzka mają kilka możliwości współfinansowania. Najszybciej i najprościej jest starać się o dofinansowanie z PFRON. Państwowy Fundusz Osób Niepełnosprawnych dofinansowuje zakup schodołazów nowych i używanych w wysokości do 95 procent wartości projektu. Z tak dużą dopłatą warto pokusić się o kupno nowego schodołaza. Przy kwocie 14 000 złotych i maksymalnym wsparciu z PFRON cena takiego sprzętu wyniesie nas zaledwie 700 złotych. Może zdarzyć się, że dotacja będzie niższa warto wtedy pomyśleć nad wyborem sprzętu używanego. Schodołazy z rynku wtórnego są o wiele tańsze, a dobrze szukając możemy znaleźć sprzęt wysokiej klasy z niskim „przebiegiem”, który posłuży nam niezgorzej niż nowy.

Schodołaz wjeżdżający po schodach.

Schodołaz można mieć również za „darmo”. No może nie do końca za darmo, ale tak abyśmy nie musieli wydawać z naszego portfela ani złotówki. Wystarczy postarać się o dopłatę z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Przykładowo jeżeli otrzymamy 50 procent i nie stać nas na „dołożenie” drugiej połowy do zakupu schodołaza, warto zwrócić się do którejś z fundacji o pomoc w sfinansowaniu brakującej części. Mieszkając natomiast na osiedlu domów wielorodzinnych o niskiej zabudowie bez wind i ułatwień dla osób niepełnosprawnych, możemy zwrócić się do spółdzielni o wsparcie finansowe na zakup urządzenia do likwidacji barier architektonicznych.

Widać, że jest wiele możliwości finansowania zakupu urządzenia zwanego schodołazem. Wystarczy trochę popytać i „pochodzić”, a dofinansowanie stanie się faktem skutkującym zakup nowego lub używanego schodołaza. W powyższym tekście opisałem kilka sposobów na otrzymanie dopłaty lub uzyskania pomocy finansowej. Wiadomo jednak, że każdy przypadek osoby potrzebującej należy traktować indywidualnie. Dlatego też zapraszam wszystkie osoby do kontaktu ze mną. Postaram się rzeczowo pomóc w otrzymaniu dofinansowania z PFRON. Na Państwa życzenie darmowo i fachowo doradzę zakup schodołaza oraz dla zdecydowanych zaoferuję najlepszy sprzęt jaki posiadam.

Na wszelkie pytań odpowiem mejlowo info@uzywane-schodolazy.pl lub telefonicznie pod numerem 606 248 022. Zapraszam Grzegorz Krzemiński.