Urządzenie do pokonywania schodów, urządzenie do wjazdu po schodach, wózek inwalidzki pokonujący schody, wózek inwalidzki który wjeżdża po schodach, a może transporter schodowy. Różnie nazywa się urządzenie które likwidują bariery architektoniczne pomagając osobie niesprawnej ruchowo na pokonywanie schodów. Fachowo takie urządzenia zwane są schodołazami lub transporterami schodowymi. Jak wygląda takie urządzenie, z czego się składa, gdzie można je kupić i czy można je mieć za darmo.

Schodołazy wjeżdżają po schodach z wózkami inwalidzkimi, bo tak są zaprojektowane w ten sposób można łatwo i bezpiecznie pokonać poszczególne piętra np. w blokach mieszkalnych nie wyposażonych w tradycyjne windy. Tak zwany „wysoki parter” również w prosty i wygodny sposób można „zlikwidować” dzięki schodołazowi.

Podczepianie schodołaza do wózka

Jednak aby bezpiecznie poruszać się po schodach z wózkiem zamontowanym na urządzeniu należy oczywiście przejść szybkie szkolenie. Podczas którego sprzedawca zaprezentuje nam metodę podczepiania wózka do schodołaza, pokaże panel sterowania i jego optymalne ustawienia oraz sposób wjeżdżania na schody jak również przygotowanie do transportu schodołaza po jego rozłożeniu. Na nasze życzenie możemy otrzymać pisemne potwierdzenie przebycia takiego szkolenia, które z pewnością się przyda w momencie odbioru budowlanego. Wraz ze schodołazem otrzymamy instrukcję obsługi i deklarację zgodności czyli certyfikat. Szkolenie szkoleniem, ale warto po przywiezieniu schodołaza do domu poćwiczyć z nim na tzw. sucho. Dzięki takiej praktyce nabierzemy wprawy na tyle, że każdą czynność będziemy wykonywać prawie automatycznie.

Schodołaz składa się z kolumny kierowniczej oraz układu jezdnego, te dwie części możemy bez problemu rozłożyć i na przykład przewieźć w dowolne miejsce. Czynność ta zajmuje niewiele czasu, wystarczy 3 minuty i schodołaz mamy rozłożony. Ważną cechą schodołaza jest to, że po odłączeniu kolumny sterującej można sterować z panela dolnego jednostką jezdną. Ułatwia to odpowiednie ułożenie schodołaza w bagażniku lub w magazynku czy piwnicy.

Kolumna kierownicza przy schodołazie gąsienicowym

Jednostka jezdna schodołaza gąsienicowego

Kupno schodołaza nie stanowi teraz problemu. Urządzenia już są na tyle znane, że można wybierać i przebierać w modelach z rynku pierwotnego i wtórnego. Warto jednak rozważnie podejmować zakup, aby nie stracić pieniędzy. Dotyczy to głównie urządzeń używanych. Aby uniknąć tej kłopotliwej sytuacji należy bezwzględnie wybierać urządzenia z pewnego źródła. Jak to sprawdzić? Ano wystarczy wybrać taki sklep czy punkt w którym możemy schodołaz obejrzeć, a najlepiej przetestować. Nasza firma daje taką możliwość. U nas każdy klient przed zakupem może zabrać urządzenie do siebie na testy. Jest to na tyle wygodne i komfortowe, bo daje możliwość w warunkach i środowisku w którym na co dzień będzie funkcjonował schodołaz sprawdzenie go pod każdym kątem. Dodatkowo umożliwia to „zapoznanie” się z urządzeniem osobie która na co dzień będzie z niego korzystać. Sprawdzeni sprzedawcy i pewnie swojego sprzętu oferują taką usługę. Czasami jest ona darmowa, czasami należy zapłacić symboliczną sumę za użyczenie. Na pewno warto z niej skorzystać. Oczywiście kupując sprzęt z rynku wtórnego koniecznie należy zapytać o fakturę oraz gwarancję, a już dodatkowym atutem przemawiającym za wyborem danego sklepu jest fakt, że zapewnia on serwis pogwarancyjny schodołazów.

Schodołaz pokonuje schody

Czy można mieć za darmo schodołaz? Odpowiedź brzmi tak i nie. W jaki sposób „tak”? Jeżeli potrzebujemy takiego urządzenia, bo zmusza nas do tego nasza choroba, to możemy skorzystać z dofinansowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który dopłaca do schodołaza nawet 95 procent jego wartości. Pozostaje oczywiście jeszcze 5 procent, aby mieć schodołaz za darmo. Z doświadczenia podpowiem, że można uzyskać te brakujące pięć procent z różnego rodzaju fundacji działających lokalnie. W taki oto sposób możemy stać się posiadaczem schodołza nie wydając ze swojej kieszeni ani złotówki.

Jeżeli potrzebujecie Państwo informacji na temat dofinansowania z PFRON lub potrzebujecie sprawdzonego schodołaza zapraszamy do kontaktu ze mną. Proszę do mnie pisać lub dzwonić. Zapraszam. Schodołaz Grzegorz Krzemiński tel.: 606 248 022 lub info@uzywane-schodolazy.pl

Podpowiadamy również jaki schodołaz wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia z rynku wtórnego.