Dofinansowanie z PFRON w roku 2018

Od Nowego Roku rusza kolejna pula dofinansowania z Państwowego Funduszy Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jest to ważna wiadomość dla osób niepełnosprawnych chcących skorzystać z dopłat przy zakupie np. sprzętu do likwidacji barier architektonicznych. Warto już teraz zagwarantować sobie jedno z pierwszych miejsc na liście w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Jakie należy zatem podjąć kroki, aby otrzymać takie dofinansowanie?

Dofinansowaniem zajmują się PFRON jednak pośredniczy w tym PCPR lub MOPS. Dlatego w pierwszej kolejności warto już nawet 2 stycznia 2018 r. zadzwonić do najbliższej jednostki PCPR lub MOPS i zapytać od kiedy można składać wnioski o dofinansowanie na zakup urządzenia do likwidacji barier architektonicznych.

Każda osoba starająca się o dopłatę z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych powinien legitymować się orzeczeniem lekarskim stwierdzającym grupę inwalidzką lub zaświadczeniem lekarskim o potrzebie posiadania danego urządzenia. O procedurach wydawania takiego zaświadczenia lub orzeczenia poinformuje nas nasz lekarz rodzinny.

Oczywiście równie ważną sprawą jest wybór dostawcy oraz wybór odpowiedniego urządzenia. Jest to istotna rzecz ponieważ wraz z zaświadczeniem o niepełnosprawności konieczne jest dołączenie oferty lub faktury proforma na dany sprzęt. Oferty oraz faktury proforma otrzymamy darmowo po konsultacji telefonicznej z handlowcem. Najczęściej są one przesyłane mejlem, to skraca czas na oczekiwanie, a dana jednostka pomocy społecznej akceptuje dokumenty wydrukowane na domowej drukarce.

Warto przy kompletowaniu dokumentów zabrać ze sobą zaświadczenie o dochodach.

Z tak przygotowanym plikiem dokumentów możemy udać się do naszej jednostki PCPR lub MOPS gdzie na miejscu wypełnimy odpowiedni wniosek i dołączymy nasze papiery. Teraz wystarczy odczekać około miesiąca na decyzję odnośnie przyznania dofinansowania. Bywa również i tak, że podczas tego 30 dniowego oczekiwania zjawi się u nas komisja aby dokonać wizji lokalnej. Dobrze o tym wiedzieć i być przygotowanym na taką ewentualność.

Wszyscy wnioskujący zastanawiają się czy otrzymają pieniądze i jak wysoka będzie nasza dopłata. Jedno jest pewne o takie środki może się ubiegać każda osoba dorosła lub dziecko po uzyskaniu orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Aby zwiększyć swoje szanse na dopłatę warto nie czekać zbyt długo z wnioskiem i składać go w dniu kiedy urzędy ogłoszą taką ewentualność. Stawka jest dość wysoka, bo możemy otrzymać nawet 95 procent zwrotu kosztów zakupu wybranego urządzenia, przy założeniu, że nie przekroczy to piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.

Na co tak naprawdę możemy przeznaczyć środki z PFRON? W zasadzie na każde urządzenie, które w sposób istotny umożliwi lub ułatwi nam swobodę przemieszczania się i poruszania w budynku mieszkalnym i jego okolicy. Mogą to być schodołazy, windy krzesełkowe lub platformy oraz podnośniki pionowe. Każdy sprzęt może pochodzić z rynku pierwotnego jak i wtórnego. Ważne aby posiadał gwarancję i sprzedawca wystawił na niego fakturę.

Jeżeli potrzebujecie Państwo fachowej porady do do wyboru urządzenia do likwidacji barier architektonicznych, to zapraszam do kontaktu ze mną. Grzegorz Krzemiński tel.: 606 248 022.