W jaki sposób transportować osoby niepełnosprawne po schodach? Wbrew pozorom nie jest to aż tak trudne. W takich sytuacjach oczywiście z pomocą przychodzi nam technika, która oferuje nam wiele rozwiązań. Ważne jednak aby pośród nich wybrać to odpowiednie, spełniające nasze oczekiwania i będące kompromisowym dla wszystkich użytkowników naszego domu. W dzisiejszym tekście postaram się Państwu zobrazować kilka urządzeń pomagających w transporcie osób starszych i niepełnosprawnych po schodach.

W domach czy blokach nie sposób uniknąć takich barier architektonicznych jakimi są schody. Oczywiście coraz częściej w takich budynkach (szczególnie nowo budowanych) są instalowane urządzenia do przemieszczania się między piętrami, jednak mimo wszystko w ogromnej większości szczególnie w starszym budownictwie jest ich brak. Dzięki pomocy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych każdego roku możemy otrzymać dofinansowanie na likwidację barier architektonicznych nawet do 95 procent kosztorysu na dany sprzęt. Wymaga to od nas pewnego „wysiłku” ponieważ musimy złożyć kilka dokumentów, znaleźć sprzedawcę oraz wypełnić wniosek o dofinansowanie. Nie jest to jednak nic trudnego i z pewnością nasza praca się opłaci. Szczególnie wtedy gdy dany sprzęt kosztuje kilkanaście tysięcy, a my możemy otrzymać pełną dopłatę.

Zatem jakie są najlepsze rozwiązania do likwidacji barier architektonicznych, dzięki którym bez naszego wysiłku przetransportujemy osobę niepełnosprawną po schodach. Wachlarz urządzeń jest szeroki, ale trzeba pamiętać o jednej ważnej rzeczy, że nie każdy sprzęt nadaje się do naszej klatki schodowej.

Zaczynając od podstawowych i najprostszych urządzeń, powinienem napisać na wstępie o schodołazie. Jest to niezwykle uniwersalny sprzęt, a jego największą zaletą jest oczywiście jego mobilność. Pokona każde schody bez większych trudności i co najważniejsze, jego cena nie jest wygórowana w porównaniu z pozostałymi nazwijmy to „windami”. Jak działa to cudo możemy obejrzeć na poniższym filmie.

Kolejne urządzenie równie sprawnie radzące sobie z pokonywaniu schodów to winda krzesełkowa. Mała, kompaktowa oraz nad wyraz wygodna podczas jazdy. Łatwo i bezpiecznie przewiezie praktycznie każdą osobę. Jej montaż jest szybki i prosty. Zajmuje niewiele miejsca na schodach, a jej cena to zaledwie kilka tysięcy złotych. Załączony film najlepiej zobrazuje działanie tego sprzętu.

Platforma przyschodowa jest zdecydowanie największa gabarytowo z gamy tu przedstawianych, ale zarazem najbardziej praktyczną jeśli chodzi o przewóz osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Niestety i cena tego urządzenia jest znaczna. Koszt w zależności od modelu to około trzydzieści tysięcy złotych. Za takie pieniądze mamy jednak tę wygodę, że sami w każdej chwili możemy na nią wjechać i bezpiecznie pokonać dany bieg schodów.

Ostatnim sprzętem, który chciałbym zaprezentować jest podnośnik pionowy. Często instaluje się go na zewnątrz np. przy balkonie, a jeśli jesteśmy posiadaczami ogródka to takie rozwiązanie zapewni nam swobodny dostęp do niego. Podnośnik pionowy, to winda niskiego podnoszenia. Pułap jaki może osiągnąć wynosi maksymalnie trzy metry. Powyżej tej wysokości każdy potencjalny użytkownik musi się starać o dodatkowe pozwolenie na jego instalację.

Od niedawna można też ominąć schody, montując nowoczesną windę osobową do domu Stilz. Dzięki niej przewiozą Państwo osobę niepełnosprawną na wózku inwalidzkim pomiędzy kondygnacjami w zaledwie 3o sekund!

Winda osobowa do domu

Winda Trio dla osób niepełnosprawnych

Jeśli któreś z tych urządzeń zainteresowało Państwa zapraszam do kontaktu ze mną telefonicznie pod nr 606 248 022 lub mejlowo na adres info@uzywane-schodołazy.pl

Żadne zapytanie nie pozostanie bez odpowiedzi.