Schodołazy to urządzenia mobilne. Dzielą się na dwa typy, są schodołazy kroczące oraz schodołazy gąsienicowe. Każde z tych urządzeń pokonuje schody w inny sposób, dlatego warto poznać zasadę działania jednego i drugiego, tak aby wybrać odpowiedni sprzęt, który spełni nasze oczekiwania i nie będzie sprawiał trudności podczas obsługi. Z pewnością przyda się Państwu kilka porad odnośnie schodołazów zawartych w tym tekście. Zapraszam do lektury.

Na początek chciałbym zaznaczyć, że trudno sklasyfikować któryś ze schodołazów jako urządzenie uniwersalne. Są oczywiście to sprzęty przemyślanie skonstruowane, ale każdy z nich pracuje lub, przystępnie pisząc, działa lepiej lub gorzej w zależności od różnych warunków technicznych. I właśnie o tych parametrach i wymaganiach będzie dzisiejszy artykuł.

Schodołaz gąsienicowy – to dość spore urządzenie średnio mierzy około 1 metra długości i ma szerokość 40 centymetrów, a jego waga to zazwyczaj 40 do 50 kilogramów. Gabaryty jakie posiada są z pewnością stroną ujemną tego sprzętu. Ciężko go zapakować do samochodu, a zatem również trudniej jest go użyć w innej lokalizacji. Jedynie posiadacze kombi mogą się cieszyć, ponieważ niektóre modele tego schodołazu potrafią same wjechać do bagażnika. Duży i masywny schodołaz gąsienicowy ma jednak jedną wielką zaletę, której brak w przypadku schodołazów kroczacych. Dzięki posiadanym gąsienicom schodołaz stabilnie stabilizuję się na schodach i praktycznie sam po nich wjeżdża. Jeśli biegi schodów posiadają między piętrami spoczniki czy tzw. półpiętra, to oczywiście muszą one być dość głębokie. Ściślej pisząc konieczne jest zmierzenie przed zakupem tego typu urządzenia naszego spocznika. Wymiar któregokolwiek boku nie nie może być mniejszy niż 1 – 1.25 metra w zależności od modelu schodołaza.

Schodołazy gąsienicowe zazwyczaj przeznaczone są do budynków użyteczności publicznej, typu szkoły, szpitale, gabinety lekarskie, budynki zabytkowe, areszty śledcze, sądy itp.

Do tych że schodołazów można podpiąć praktycznie każdy wózek inwalidzki, pod warunkiem, że nie jest to wózek sportowy lub aktywny.

Schodołaz kroczący – jest oczywiście mniejszy niż gąsienicowy. Jego wymiary średnio to 120 cm wysokości, 30 centymetrów szerokości oraz 30 centymetrów długości. Waży zaledwie 25 – 35 kilogramów, oczywiście bez podpiętego wózka lub fotelika. Łatwo się go składa, co sprawia, że można przewozić go w bagażniku praktycznie każdego typu auta, a co za tym idzie używać w dowolnym miejscu. Schodołazy kroczące występują z wózkami inwalidzkimi, fotelikami oraz krzesłami. Zazwyczaj siedziska te są już na etapie produkcji integrowane z danym modelem schodołaza. Oznacza to, że kiedy posiadamy już jakiś wózek, to nie będziemy mogli go podpiąć do schodołaza kroczącego. Pocieszające jest jednak to, że takowy schodołaz kupujemy już z zamocowanym fotelikiem lub wózkiem. Schodołazy kroczące to dość kompaktowe urządzenie, sprawdzi się praktycznie na każdych schodach, ale… zupełnie inaczej pokonuje schody niż gąsienicówka. Schodołaz ten kroczy, dlatego to my musimy go stabilizować na własnych rękach. Oznacz to ni mniej, ni więcej, że jeżeli pasażer dużo waży, to odpowiednio więcej przełoży się ciężaru na nasze ręce. Pisząc obrazowo. Z pewnością większość z nas prowadziło kiedyś taczkę ogrodową lub budowlaną, dlatego aby móc bezpiecznie przewieźć na niej ładunek musimy trzymać ją sztywno aby nie przechylała się na prawo lub lewo. Ze schodołazem jest podobnie z tą jednak różnicą, że w tym przypadku trzymamy urządzenie i uważamy, aby nie wychyliło się do przodu lub tyłu.

Schodołazy kroczące przeznaczone są głównie do zastosowań prywatnych, w blokach wielomieszkaniowych lub domach prywatnych z wąskimi spocznikami lub niezbyt szerokimi schodami.

Nie ma tu w zasadzie możliwości podpięcia swojego wózka inwalidzkiego, jesteśmy zdani na zainstalowany przez producenta. Schodołaz kroczący musi obsługiwać sprawna i dość silna osoba, szczególnie jeśli waga pacjenta przekracza 90 kilogramów.

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani schodołazem, to oczywiście zapraszam do mnie. W sposób profesjonalny dobiorę sprzęt spełniający Państwa oczekiwania. Doradzę i podpowiem jak uzyskać dofinansowanie do danego schodołaza. Oferujemy sprzęt nowy jak i używany. Zapraszam do kontaktu telefonicznego schodołazy tel.: 606 248 022.