Winda krzesełkowa

Schody w domu są jak najbardziej potrzebne i z pewnością każdy z nas je posiada. Bywa jednak również i tak, że w pewnych sytuacjach mogą one stać się przeszkodą nie do pokonania. Kiedy jesteśmy fizycznie w pełni sprawni służą nam one do wejścia na piętro lub do zejścia do piwnicy. Jednak w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub niespodziewanej choroby nasza sprawność ruchowa może znacznie się obniżyć, a wtedy klatka schodowa stanie się przeszkodą nie do pokonania. Co wtedy zrobić, jak rozwiązać ów problem?

Antidotum na tego typu niedogodność może być tzw. winda domowa. Nie jest to co prawda tradycyjna winda poruszająca się w szybie, pokonująca pionowo poszczególne pietra, gdyż trudno by ją było zamontować w istniejącym budynku, ale tak jak ona skutecznie przewiezie nas na dowolne piętro. Winda krzesełkowa, to winda w postaci fotela lub jak kto woli krzesełka jeżdżącego po torze, który okala nasze schody. Taka urządzenie można zainstalować praktycznie na każdych schodach, a długość toru może wynieść nawet kilkanaście metrów, a co ważne! Instalacja taka nie wymaga praktycznie żadnych przeróbek klatki schodowej.

Winda krzesełkowa to proste urządzenie, którego zadaniem jest nas wwieźć na dany poziom, pokonując tym samym schody między piętrami. , Windy krzesełkowe bez względu na producenta występują w dwóch typach. Pierwszy to ten, kiedy poruszają się one w linii prostej góra-dół, a drugi kiedy jazda odbywa odcinkami prostymi w połączeniu z zakrętami. Każde z tych urządzeń przeznaczone jest na rożne rodzaje schodów. Jednak bez względy na to jaki typ będzie nam potrzebny jazda takim krzesełkiem jest bardzo łatwa i nadzwyczaj bezpieczna.

W takim razie jaką windę wybrać przy naszych schodach?

Jeżeli w naszym domu schody prowadzące na piętro lub do piwnicy maja jeden prosty bieg, wówczas wybór pada na krzesełko na torze prostym. Pokonuje ono wtedy odcinek prosty schodów, automatycznie zatrzymując się na ich górze lub dole. Co w sposób wystarczający niweluje nam barierę architektoniczną. Przykład takiej windy obrazuje zdjęcie poniżej.

Krzesełko na torze prostym

 

W przypadku dwubiegowych schodów które łączą się spocznikiem powinniśmy wybrać krzesełko jeżdżące po torze krzywoliniowym. W tym przypadku winda krzesełkowa może podczas jednego zjazdu lub wjazdu pokonać kilka pięter. Jest to bardzo wygodne bo z poziomu 0 możemy dostać się na poziom 1, 2 lub 3 bez potrzeby przesiadania się na kolejne windy krzesełkowe. Zamieszczone zdjęcie pod tekstem ukazuje taką windę podczas pokonywania zakrętu na torze jezdnym.

Krzesełko na torze krzywoliniowym.

Bywa również tak, że na dwubiegowych lub trzybiegowych schodach montuje się również kilka krzesełek jeżdżących po prostych torach. Tory te nie są wówczas ze sobą połączone, a każde urządzenie działa niezależnie. Chcąc jednak wjechać na pierwsze piętro na które prowadzą dwa biegi schodów rozdzielone półpiętrem tzw. spocznikiem musimy się przesiąść z jednego krzesła na drugie.

Dwa proste krzesełka na schodach dwubiegowych.

Jak widać windy krzesełkowe są kompaktowymi urządzeniami, co sprawia, że zajmują niewiele miejsca na klatce schodowej. Każde urządzenie jest zapewnia bezpieczne pokonywanie pieter naszego domu i oczywiście jest najłatwiejszym sposobem likwidacji barier architektonicznych. Oferowane urządzenia są produkowane przez znanych producentów, co gwarantuje długoletnie bezawaryjne użytkowanie.

Winda osobowa do domu Stiltz

Nowością w naszej ofercie urządzeń dla osób starszych i niepełnosprawnych jest winda dla dwóch osób Stiltz DUO. Można ją zamontować zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu dwupoziomowym. Poruszający się niemal bezgłośnie dźwig służy do bezpiecznego transportowania pomiędzy piętrami seniorów oraz pozostałych domowników. Może przewozić 2 osoby jednocześnie. Jego obsługa jest intuicyjna, dlatego mała winda w domu jednorodzinnym może być z powodzeniem użytkowana przez pasażerów, którzy nie są na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Zobacz, jak wygląda mechanizm działania urządzeń Stiltz.

Jeżeli któreś z tych rozwiązań przypadło Państwu do gustu zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Pod numerem telefonu 606 248 022 otrzymacie Państwo darmową poradę oraz na życzenie również darmową wycenę projektu dopasowanego do Państwa klatki schodowej.

Zapraszamy