Strome, kręcone schody łączące 3 kondygnacje mogą skutecznie zniechęcić osoby starsze i niepełnosprawne do wychodzenia z mieszkania. W takim przypadku stosowanie schodołazu bywa zbyt męczące, warto więc rozważyć założenie krzesła schodowego do bloku. Przykładem skutecznej likwidacji barier na schodach o skomplikowanym biegu jest montaż urządzenia Otolift Two, które niedawno założyliśmy w Warszawie.

krzesełka schodowe dla niepełnosprawnych

Krzesełko schodowe Otolift na schodach kręconych w bloku

Z artykułu dowiesz się:

  • dlaczego krzesełko schodowe Otolift sprawdza się tam, gdzie inne urządzenia nie rozwiązują problemu barier architektonicznych,
  • kto może korzystać z krzesła schodowego do bloku,
  • jak wyglądał montaż windy schodowej krzesełkowej na schodach kręconych w Warszawie.

Krzesełko schodowe Otolift – jedyna szansa na pokonanie barier

W przypadku niektórych budynków możliwości związane z likwidacją przeszkód w postaci schodów są bardzo ograniczone. Szczególnie, jeżeli problem dotyczy mieszkańców wyższych kondygnacji, na przykład 3. piętra. W części budynków brakuje miejsca na dużą windę dla niepełnosprawnych Kali B. A szerokość stopni lub brak możliwości wykonania zakrętu pod kątem 900 nie pozwalają na założenie platformy schodowej. Z kolei zlokalizowanie mieszkania na wysokiej kondygnacji sprawia, że korzystanie ze schodołazu może być zbyt męczące dla opiekuna. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest montaż krzesła schodowego do bloku.

winda schodowa dla niepełnosprawnych

Krzesełko schodowe w bloku okrąża słup, sunąc wzdłuż kręconych schodów.

Krzesełka schodowe dla niepełnosprawnych kontra schodołazy

W przeciwieństwie do mobilnych transporterów, windy schodowe umożliwiają  likwidację barier architektonicznych na stałe. Dzięki ich zamontowaniu osoba o ograniczonej sprawności ruchowej może samodzielnie i bez żadnego wysiłku pokonać schody, siedząc wygodnie na krzesełku. Za jej bezpieczeństwo odpowiadają pasy ochronne oraz liczne czujniki, których zadaniem jest m.in. szybkie wykrywanie przeszkód tj. torba z zakupami. Ich działanie pozwala uniknąć zderzenia z przedmiotem pozostającym na schodach, chroniąc osobę niepełnosprawną przed wypadnięciem z siedziska. Co istotne, montaż wind schodowych krzesełkowych nie wymaga remontu, a do ich zasilania wystarczy zwykłe gniazdko elektryczne.

Winda schodowa dla niepełnosprawnych – zastosowanie

Kto może korzystać z takiego rozwiązania? Grupa użytkowników krzesła schodowego do bloku jest bardzo szeroka. Urządzenie sprawdzi się w przypadku osób w podeszłym wieku, które szybko się męczą lub ze względu na swoje schorzenia mają trudności we wchodzeniu po schodach.

Krzesło schodowe do bloku

Krzesło schodowe może być lepszym rozwiązaniem niż schodołaz – szczególnie w przypadku długich i kręconych schodów.

Winda schodowa jest przeznaczona także dla osób niepełnosprawnych. Mogą z niej korzystać również osoby na wózkach inwalidzkich, które mają sprawne ręce i są w stanie przesiąść się na krzesełko. Udźwig krzesełka schodowego Otolift wynosi 130 kg, dlatego urządzenie może przewozić osobę niepełnosprawną trzymającą na kolanach złożony wózek inwalidzki. Z windy schodowej w bloku korzystają też osoby o czasowo ograniczonej sprawności, która może być następstwem np. złamania nogi.

Kliknij, aby pobrać specyfikację techniczną krzesełka schodowego Otolift.

Winda dla niepełnosprawnych w bloku – montaż w Warszawie

Na początku artykułu wspomnieliśmy o barierze architektonicznej – długich, kręconych schodach w bloku, które uniemożliwiały normalne funkcjonowanie mieszkańcom z 3. piętra. Skutecznym sposobem na pokonanie przeszkody było zamontowanie krzesełka schodowego dla niepełnosprawnych, wyprodukowanego pod wymiar schodów. Precyzyjne dopasowanie kształtu toru jezdnego do specyfiki budynku sprawiło, że urządzenie przesuwa się po szynie umieszczonej wzdłuż słupa. Dzięki temu mieszkańcy wyższych kondygnacji nie obawiają się już upadku z wysokich i stromych schodów, ponieważ przemierzają je, siedząc wygodnie na krzesełku schodowym Otolift. Koszty realizacji inwestycji w Warszawie udało się obniżyć dzięki uzyskaniu dofinansowania ze środków PFRON.

Komfortowa winda schodowa dla niepełnosprawnych

Klienci zamawiający ten model krzesła schodowego do bloku mogą zadecydować o kolorze i wyglądzie tapicerki, którą jest obite siedzisko oraz oparcie. Mają też do dyspozycji obracane siedzisko, które ułatwia bezpieczne siadanie i schodzenie z urządzenia, oraz składany podnóżek (również w wersji automatycznej). Krzesełko schodowe Otolift zostało także wyposażone w mechanizm umożliwiający intuicyjne sterowanie za pomocą joysticka lub kasety przywoławczej.

Dowiedz się więcej o likwidacji barier w postaci schodów o nietypowym kształcie. Skontaktuj się z inżynierami z firmy Windy Schodowe i zapytaj o szczegóły.

Windy Schodowe - kontakt