Mobilne transportery występują w dwóch wariantach, które różnią się od siebie mechanizmem działania. Wpływa on nie tylko na możliwości zastosowania urządzenia, ale także na komfort związany z korzystaniem ze schodołaza. Poznaj kluczowe różnice pomiędzy transporterami i wybierz schodołaz odpowiadający Twoim potrzebom.

Schodzołaz kroczący z wózkiem inwalidzkim w domu

Schodołaz kroczący

Z artykułu dowiesz się:

 • jakie są zalety i wady urządzeń gąsienicowych oraz kroczących,
 • który transporter zlikwiduje barierę w postaci wąskich i stromych schodów z licznymi zakrętami,
 • jaki rodzaj schodołazów wybierają osoby z dużą nadwagą,
 • które urządzenie nie wymaga od opiekuna użycia siły.

Likwidacja barier (nie tylko) w Twoim domu

Schodołazy są najbardziej uniwersalnymi urządzeniami, które umożliwiają osobom niepełnosprawnym pokonywanie schodów. Można je zastosować niemal w każdym budynku oraz złożyć i przewieźć zwykłym autem w dowolne miejsce na świecie. Schodołaz, w przeciwieństwie do windy schodowej, nie wymaga montażu ani dokonywania zgłoszenia w Urzędzie Dozoru Technicznego. Aby jednak w pełni cieszyć się jego funkcjonalnościami, wybierz model dopasowany do specyfiki Twoich potrzeb. Zobacz, kiedy warto zdecydować się na schodołaz gąsienicowy, a kiedy lepszym rozwiązaniem będzie zakup transportera kroczącego.

Schodołaz kroczący i gąsienicowy - różnice

Mechanizm działania schodołazów kroczących i gąsienicowych

Schodołaz gąsienicowy – idealny dla osób ceniących komfort

Urządzenie porusza się w podobny sposób jak czołg, sunąc po stopniach płynnym ruchem na wbudowanych gąsienicach taśmowych. Przewożenie osoby niepełnosprawnej przy pomocy transportera gąsienicowego jest wygodne zarówno dla pasażera, jak i opiekuna. Operator schodołaza nie musi podtrzymywać urządzenia, ani stosować siły, co sprawia, że urządzeniem może sterować nawet drobna osoba w podeszłym wieku.

Mobilny transporter z gąsienicą

Transporter z napędem gąsienicowym

Zobacz, jakie jeszcze zalety wiążą się z wyborem transportera gąsienicowego:

 1. niska cena – nowy schodołaz Liftkar jest najtańszym urządzeniem pochodzącym z rynku pierwotnego na polskim rynku,
 2. dostępność dla osób z dużą nadwagą – maksymalny udźwig transportera wynosi 130 kg, a opcjonalnie nawet 160 kg (razem z wózkiem),
 3. efektywność – urządzenie z naładowanym akumulatorem może pokonać nawet 1000 stopni,
 4. brak wstrząsów – schodołaz porusza się w płynny sposób,
 5. uniwersalność – do transportera można podpiąć niemal każdy rodzaj wózka inwalidzkiego.
Zastosowanie schodołazu gąsienicowego

Schodołaz gąsienicowy – sposób mocowania

Wada:

 • z urządzenia nie można korzystać na wszystkich typach schodów (ich maksymalny kąt nachylenia musi wynosić 35 stopni).

Schodołaz kroczący – niezastąpiony na stromych schodach

Mechanizm działania drugiego typu transportera przypomina ruch wchodzenia lub schodzenia po schodach, ponieważ jego kółka przesuwają się stopień po stopniu. Urządzenia te są lżejsze od schodołazów gąsienicowych. Model Scalamobil waży 26 kg, czyli o 13 kg mniej niż poruszający się na gąsienicach transporter Liftkar. Można go łatwo złożyć i przewieźć autem do miejsc niedostępnych dla osób niepełnosprawnych.

Schodołazy kroczące

Schodołaz kroczący z fotelikiem

Poznaj także inne zalety schodołaza kroczącego:

 1. niezastąpiony na stromych i wąskich schodach – pokonuje schody o szerokości wynoszącej nawet 60 cm i kącie nachylenia zbliżonym do 50 stopni. Doskonale radzi sobie z ciasnymi zakrętami oraz spocznikami. W niektórych przypadkach jego wykorzystanie stanowi jedyny sposób na likwidację bariery architektonicznej,
 2. jest jednym z najtańszych tego typu urządzeń na rynku wtórnym,
 3. szybki czas realizacji – schodołazy są dostępne w ciągu zaledwie 2-3 dni,
 4. występuje w 2 wariantachz krzesełkiem lub wózkiem inwalidzkim.

Wada:

 • zastosowanie transportera kroczącego wymaga użycia siły przez opiekuna, który musi przenieść na siebie ok. 25% ciężaru pasażera.

Wypożycz schodołaz na próbę

Czy już wiesz, które urządzenie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jeśli nadal masz wątpliwości, skorzystaj z naszej wypożyczalni schodołazów, aby przetestować przed zakupem obydwa typy transporterów. Oferujemy wynajem urządzeń gąsienicowych oraz kroczących wraz z dostawą. Zapewniamy też szkolenie z ich obsługi.

Zadzwoń pod nr 606 248 022, aby porozmawiać z ekspertem od schodołazów i wybrać urządzenie dopasowane do Twoich potrzeb.

Windy Schodowe - kontakt