Wraz z nastaniem nowego roku kalendarzowego pojawiła się kolejna szansa na zmniejszenie kosztów likwidacji barier architektonicznych dzięki otrzymaniu dotacji. Kto może ubiegać się o środki z PFRON i co należy zrobić, aby uzyskać dofinansowanie? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł.

Schodołazy - dofinansowanie ze środków PFRON

Kto może uzyskać dofinansowanie ze środków PFRON?

Dodatkowe fundusze mają na celu likwidację barier architektonicznych oraz zwiększenie aktywności życiowej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Aby je otrzymać, będzie Ci więc potrzebne orzeczenie o niepełnosprawności lub równoważne orzeczenie. Możesz też zostać poproszony o pokazanie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego potrzebę usunięcia przeszkód, które utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie. Dofinansowanie ze środków PFRON są przeznaczone zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci.

Dofinansowanie dla niepełnosprawnych

Dotację na likwidację barier mogą otrzymać dorośli oraz dzieci.

Dotacja dla niepełnosprawnych – dokumenty

Przed złożeniem dokumentacji niezbędne będzie uzyskanie zaświadczenia o zarobkach oraz kosztorysu urządzenia, które zamierzasz zakupić. Skontaktuj się z firmą Windy Schodowe, aby bezpłatnie otrzymać wycenę i pro formę, które należy dołączyć do wniosku o dotację. Jeżeli chcesz zamontować podnośnik pionowy, platformę schodową, windę Stiltz lub krzesełko schodowe, pamiętaj też o uzyskaniu zgody właściciela budynku na założenie urządzenia. Jeśli natomiast obiekt, w którym występują bariery architektoniczne jest Twoją własnością, wykaż to w dokumentach.

Schodołaz kroczący

Dofinansowanie pozwoli Ci na zakup tańszego schodołaza lub windy schodowej.

Jak uzyskać dofinansowanie dla niepełnosprawnych?

Po wybraniu urządzenia, które pozwoli Ci cieszyć się życiem bez barier oraz skompletowaniu dokumentów złóż dokumentację w odpowiedniej instytucji. Może to być Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie lub Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania. Sprawdź jego adres i numer telefonu, klikając tutaj. Nie zwlekaj ze złożeniem wniosku o dofinansowanie ze środków PFRON! Dotacje są przyznawane zgodnie z kolejnością zgłoszeń, które wpłyną w danym roku. Im szybciej zaczniesz więc ubiegać się o dodatkowe środki na likwidację barier, tym bardziej zwiększysz swoją szansę na ich otrzymanie.

Nie zwlekaj ze złożeniem wniosku.

Przyznawanie środków z dofinansowania odbywa się zgodnie z kolejnością zgłoszeń. Nie zwlekaj więc ze złożeniem wniosku!

Na co przysługuje dofinansowanie z PFRON?

Uzyskanie dotacji dla niepełnosprawnych pozwoli Ci obniżyć koszty zakupu każdego urządzenia z oferty firmy Windy Schodowe. Może to być mobilny schodołaz lub dźwig montowany w miejscu zamieszkania, np. podnośnik pionowy, krzesełko schodowe, platforma przyschodowa lub winda Stiltz. Dofinansowanie ze środków PFRON pozwoli Ci też obniżyć koszty założenia podnośnika rehabilitacyjnego, dostosowania łazienki do potrzeb osoby niepełnosprawnej oraz budowy pochylni. Szczegóły dotyczące zakresu przyznawania świadczeń dla niepełnosprawnych znajdziesz w urzędzie właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania.

Schodołaz gąsienicowy

Dofinansowanie ze środków PFRON pozwoli Ci kupić schodołaz gąsienicowy nawet za kilka procent jego wartości.

Ile możesz zaoszczędzić?

Maksymalna kwota dotacji wynosi aż 95% wartości inwestycji. Jeżeli przeznaczysz ją na zakup schodołazu dostępnego w cenie 15 000 zł, to Twoje wydatki na likwidację barier ograniczą się do 750 zł. Dzięki dofinansowaniu ze środków PFRON możesz więc otrzymać pełnowartościowy sprzęt nawet za kilka procent jego wartości! W większości przypadków osoby niepełnosprawne otrzymują jednak mniejsze dotacje, których wartość zawiera się w przedziale od 60% do 85%.

Dowiedz się, czy dzięki otrzymaniu dotacji uzyskasz ilość środków wystarczającą do zakupu wymarzonego urządzenia. Skontaktuj się z nami, dzwoniąc pod nr: +48 606 248 022 lub pisząc e-maila na adres: info@uzywane-schodolazy.pl.