Choć schodołazy pomagają osobie niepełnosprawnej pokonać schody, to ich użycie wymaga pomocy opiekuna i nie pozwala trwale zniwelować przeszkód w postaci stopni. Właśnie dlatego od wielu lat nie są akceptowane przez NFZ, sanepid oraz nadzór budowlany jako urządzenia likwidujące bariery w przychodniach. Istnieją jednak inne, niekiedy tańsze rozwiązania, które ułatwią życie Twoim pacjentom. Zobacz, które z nich warto zastosować w gabinecie lub placówce służby zdrowia.

Krzesełko schodowe i platforma schodowa - 2 metody likwidacji barier

Windy schodowe – udogodnienie dla niepełnosprawnych i nie tylko

Skutecznym sposobem na trwałą likwidację barier w postaci schodów jest montaż urządzenia spełniającego wymagania dotyczące niwelowania barier w przychodniach. Firma Windy Schodowe od wielu lat zakłada krzesełka schodowe, podnośniki pionowe oraz platformy schodowe w placówkach służby zdrowia. Jak dotąd zainstalowaliśmy ponad 150 dźwigów, które ułatwiły seniorom oraz osobom niepełnosprawnym dostęp do lekarzy pracujących w przychodniach i prywatnych gabinetach. Nasze urządzenia to idealne rozwiązania dla publicznych ośrodków zdrowia i właścicieli budynków wynajmowanych lekarzom, którym zależy na szybkiej likwidacji barier. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jak osiągnąć ten cel, wykorzystując krzesełka lub platformy schodowe.

Schodołaz kontra platforma przyschodowa

Schodołaz (po lewej) nie likwiduje trwale barier. Lepszym rozwiązaniem dla właściciela przychodni lub gabinetu lekarskiego będzie więc założenie windy schodowej (po prawej).

Acorn i Otolift – minidźwigi dla przychodni

Jeżeli chcesz szybko i bezproblemowo przystosować budynek do potrzeb osób w podeszłym wieku, wybierz montaż krzesełka schodowego. Możesz je założyć na schodach wewnętrznych – zarówno prostych (Acorn SuperGlide – model z 3-letnią gwarancją), jak i krzywoliniowych, np. krętych lub zabiegowych (Otolift Two). Jeśli do Twojej przychodni lub gabinetu prowadzą schody zewnętrzne, to idealnym rozwiązaniem będzie zamontowanie całorocznego krzesła schodowego Acorn. Dzięki niemu seniorzy bezpiecznie pokonają schody nawet wtedy, gdy stopnie będą pokryte śliskim lodem lub mokrymi liśćmi.  Zewnętrzne krzesełko na schody proste sprawdzi się zarówno w przypadku długiego biegu schodów, jak i kilku stopni. Dołączamy do niego specjalny pokrowiec, który chroni przed wilgocią oraz zanieczyszczeniami i wydłuża trwałość dźwigu.

Zobacz, jak wygląda likwidacja barier dzięki Otolift Two – krzesełku schodowemu na torze krzywoliniowym!

Kiedy warto zamontować krzesełko schodowe?

Mała winda powstała z myślą o seniorach, którzy z trudem przemieszczają się po schodach z powodu osłabienia, braku sprawności lub bólu. To kompaktowe, składane urządzenie zmieści się wszędzie – nawet na stromych i ciasnych schodach. Jego montaż trwa ok. 6-8 godzin i nie wymaga przeprowadzania remontu. Szyna jezdna, po której porusza się winda, jest przymocowywana do stopni, a do zasilania urządzenia wystarczy prąd płynący z gniazdka elektrycznego. Po założeniu krzesełka schodowego wyjaśnimy Ci jego działanie podczas szkolenia oraz pomożemy w dokonaniu zgłoszenia do Urzędu Dozoru Technicznego.

Likwidacja barier - schodołaz i zewnętrzne krzesełko schodowe

Mobilny schodołaz (po lewej) jest przystosowany do przewożenia osób na wózkach inwalidzkich. Krzesełko schodowe dla seniorów (po prawej) umożliwia trwałe usuwanie barier architektonicznych.

Powróćmy jednak do pytania o to, kiedy warto zamontować krzesełko schodowe.

Z pewnością wtedy, gdy:

  • Twoimi pacjentami są głównie seniorzy,
  • szukasz urządzenia dostępnego niemal od ręki,
  • chcesz zlikwidować bariery niskim kosztem,
  • specyfika schodów wyklucza założenie platformy.
Platforma schodowa w gabinecie lekarskim i przychodni (likwidacja barier w postaci schodów)

Platforma schodowa służy do transportowania osób na wóżkach inwalidzkich, lecz dzięki opcjonalnemu siedzisku może stanowić udogodnienie także dla seniorów.

A kiedy wybrać platformę schodową?

Winda przeznaczona do przewozu osób na wózkach inwalidzkich ma szersze zastosowanie niż krzesełko schodowe. Dzięki większemu udźwigowi mogą z niej korzystać osoby niepełnosprawne, lecz jeśli zamówisz opcjonalne siedzisko, przystosujesz ją także do potrzeb seniorów. Platformy przyschodowe dzielimy na proste (np. Logic – model dostępny od ręki) oraz krzywoliniowe (Ascendor – dźwigi sprzedawane na 3-letniej gwarancji). Założenie dużej windy schodowej jest możliwe w przypadku zachowania odpowiedniej szerokości biegu schodowego oraz wolnej przestrzeni u dołu schodów (min. 150 cm). W pozostałych sytuacjach warto rozważyć zamontowanie krzesła schodowego lub podnośnika pionowego, które pozwolą Ci trwale zlikwidować bariery w Twojej przychodni.

Windy Schodowe - kontakt