Jeśli oprócz schodołazu posiadasz także krzesło schodowe, pamiętaj o jego regularnym serwisowaniu oraz sprawdzaniu stanu baterii. Czy Twoja winda schodowa podczas jazdy w górę zatrzymuje się nagle pośrodku szyny jezdnej i przestaje działać? Powodem mogą być zbyt słabe akumulatory. Wymiana baterii to jednak nic strasznego. Zobacz, w jaki sposób realizujemy tę usługę podczas serwisu krzesła schodowego Otolift Two.

Krzesła Otolift - serwis

Winda schodowa – serwis i wymiana akumulatorów

Przeprowadzanie regularnego serwisu krzesła schodowego to nie tylko wymóg prawny, lecz przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa dla Ciebie i Twojej rodziny. A także sposób na wydłużenie trwałości windy dla niepełnosprawnych, która będzie Ci służyć przez wiele lat. Producenci krzesełek schodowych rekomendują przeprowadzanie serwisu windy  raz w roku. Podczas wizyty serwisowej nasi certyfikowani pracownicy z uprawnieniami UDT zawsze przywiązują dużą wagę do gruntownego sprawdzenia stanu baterii. Wymiana akumulatorów na nowe jest niezbędna, gdy odnotujemy spadek napięcia poniżej 22 V. Producenci krzesełek schodowych rekomendują jej dokonywanie co 2-3 lata.

Naprawa windy schodowej

Pomiary napięcia w zużytym akumulatorze (po lewej) i nowej baterii (po prawej stronie).

Serwis krzesła schodowego Otolift krok po kroku

Niedawno przyjęliśmy zgłoszenie od klienta, którego krzesełko Otolift Two zatrzymało się pośrodku szyny jezdnej podczas jazdy w górę. Sprawdziliśmy więc napięcie w gniazdku elektrycznym oraz ładowarce, a następnie zdjęliśmy obudowę windy, aby określić wartość napięcia na zaciskach akumulatora. Napięcie 2 połączonych szeregowo baterii żelowych 12 V powinno przekraczać 24 V. Wynosiło jednak tylko odpowiednio: ok. 1 V i 0 V, co wskazywało na rozładowanie się obydwu akumulatorów.

serwis krzesła schodowego Otolift Two

Podczas serwisu niezbędne jest m.in. zdjęcie przedniego panelu z krzesełka schodowego i obejrzenie mechanizmu jezdnego.

Podjęliśmy decyzję o wymianie akumulatorów, a następnie:

  1. przeprowadziliśmy testy sprawności windy na schody,
  2. sprawdziliśmy działanie czujników,
  3. odbyliśmy jazdę próbną krzesełkiem schodowym,
  4. gruntownie sprawdziliśmy mocowania szyny jezdnej,
  5. upewniliśmy się, że kable zostały podpięte pod wszystkie punkty ładowania (na stacji dolnej, pośredniej i górnej),
  6. zmierzyliśmy wysokość napięcia w punkcie ładowania i ustaliliśmy, że wtyczki zostały prawidłowo wpięte, a styki działają poprawnie, gdy krzesełko wjeżdża na stację,
  7. przyjrzeliśmy się pracy silnika i prawidłowemu działaniu mechanizmu OSG.
Winda schodowa - naprawa

Demontaż pokrywy zabezpieczającej akumulatory w krzesełku dla seniora Otolift Two.

Serwis krzesła schodowego Acorn

Powyżej opisaliśmy serwis krzeseł dla seniora Otolift, lecz realizujemy przeglądy oraz wymieniamy akumulatory także w urządzeniach z logo Acorn. Jako firma Windy Schodowe jesteśmy autoryzowanym przedstawicielem producenta Acorn w Polsce i mamy wieloletnie doświadczenie w naprawianiu oraz konserwowaniu jego urządzeń. Nasi klienci mają do nas zaufanie, ponieważ stawiamy na transparentność. Po zakończeniu serwisu zawsze wystawiamy protokół, w którym dokładnie określamy, które podzespoły zostały przez nas sprawdzone. Warto dodać, że podejmujemy się także prowadzenia serwisu urządzeń zamontowanych przez inne firmy.

Krzesła Otolift - serwis

Podczas serwisu sprawdzamy, czy kable są podpięte pod wszystkie punkty ładowania – również pod stację pośrednią, na której stoi winda widoczna na zdjęciu.

Ile kosztuje naprawa krzesełek przyschodowych?

Jeżeli serwis Twojej windy krzesełkowej nie obejmuje wymiany baterii ani podzespołów, to jego koszt wynosi ok. 250-300 zł brutto. Jeśli natomiast konieczna okaże się wymiana akumulatorów, to wartość usługi będzie wyższa. Nie przekroczy jednak 400-500 zł brutto (cena obejmuje zakup baterii, dokonanie wymiany, sprawdzenie prawidłowego działania krzesełka oraz dojazd serwisanta).

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i zamów serwis windy schodowej!

Zapytaj o pierwszy wolny termin, dzwoniąc pod nr tel.

+48 606 686 002

lub

+48 787 986 002.