Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich często stawiają sobie pytanie, który sposób likwidacji barier będzie dla nich najlepszy. Na rynku istnieje kilka urządzeń, które mogą ułatwić Ci codzienne funkcjonowanie, a Twój komfort życia zależy od wyboru najlepszego z nich. Zobacz, jakie czynniki powinieneś uwzględnić zanim zdecydujesz się na zakup.

Co wybrać - schodołaz czy windę dla niepełnosprawnych?

W ofercie firmy Windy Schodowe znajdziesz urządzenia, które powstały z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa i polepszeniu jakości życia osób niepełnosprawnych. Są to m.in. schodołazy, podnośniki pionowe, platformy i krzesełka schodowe. Przeczytaj poniższy artykuł, aby przekonać się, jak najlepiej dobrać urządzenie do Twoich oczekiwań, sprawności oraz stylu życia.

Winda dla niepełnosprawnych – szansa na niezależność

Jednym z kluczowych czynników, które warto uwzględnić przy wyborze schodołazu lub dźwigu dla niepełnosprawnych jest Twoja sytuacja mieszkaniowa. Jeżeli mieszkasz samotnie, zrezygnuj z zakupu schodołazu, którego użycie wymaga pomocy opiekuna. W takiej sytuacji rozważ zamontowanie platformy schodowej, z której możesz korzystać samodzielnie. Z kolei jeśli masz silne i sprawne ręce, na których z łatwością unosisz całe ciało, to dobrym rozwiązaniem będzie założenie krzesełka schodowego. Uniwersalnym urządzeniem, które umożliwia transportowanie osoby niepełnosprawnej samodzielnie lub razem z opiekunem jest natomiast podnośnik pionowy. Możesz go zamontować zarówno wtedy, gdy mieszkasz samotnie, jak i razem z rodziną.

Likwidacja barier niskim kosztem

Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną, to postaraj się uzyskać dofinansowanie ze środków PFRON na likwidację barier. W niektórych przypadkach wartość dotacji wynosi nawet 95%. Co jednak zrobić, jeżeli nie uda Ci się jej otrzymać? Jeśli zależy Ci na usunięciu barier architektonicznych niskim kosztem, wybierz krzesełko schodowe. Jego cena zależy od wielu czynników, m.in. kształtu i długości schodów oraz modelu, lecz ceny najtańszych urządzeń zaczynają się już od 8 tys. zł. Nieco droższe są schodołazy – transportery gąsienicowe kosztują ok. 14500 zł.

Likwidacja barier architektonicznych – trwale czy tymczasowo?

Usunięcie na stałe przeszkód w postaci schodów lub wysokiego progu ma wiele zalet, lecz nie zawsze jest możliwe. Jeżeli mieszkasz w kamienicy lub bloku, to decyzję o możliwości zamontowania windy schodowej podejmuje administrator budynku. Gdy okaże się, że jest ona odmowna, jedyną szansą na zlikwidowanie bariery architektonicznej będzie schodołaz, którego użytkowanie nie wymaga wcześniejszego montażu. Jeśli natomiast wynajmujesz dom lub nie chcesz zakładać w swoim budynku na stałe windy schodowej, rozważ zakup niewielkiego podnośnika pionowego LiftBoy. Pomoże on zlikwidować różnice w wysokości pomiędzy poziomami, które sięgają maksymalnie 83 cm. Urządzenie jest na tyle lekkie, że możesz je postawić bezpośrednio na kostce brukowej lub na drewnianych panelach.

Podnośnik pionowy LiftBoy nie wymaga montażu.

Podnośnik pionowy LiftBoy nie wymaga montażu. Można go stosować wewnątrz budynku i na zewnątrz.

Schodołaz – transporter dla aktywnych

Dla osób, które często podróżują, idealnym rozwiązaniem będzie schodołaz. Można go włożyć do bagażnika i zabrać na wakacje lub korzystać z niego podczas wychodzenia na spacer lub po zakupy. Dla osób korzystających z wózka sportowego, aktywnego lub specjalnego przeznaczenia odpowiedni będzie uniwersalny schodołaz z rampami najazdowymi. Zakup mobilnego transportera nie wyklucza korzystania z platformy schodowej lub podnośnika pionowego, które są wygodne w obsłudze i nie wymagają pomocy opiekuna.

Platforma schodowa może być wyposażona w dodatkowe krzesełko do przewożenia osób starszych.

Platforma schodowa jest opcjonalnie dostępna w wersji z krzesełkiem, które umożliwia pokonywanie schodów także osobom w podeszłym wieku.

Urządzenia dla niepełnosprawnych – uniwersalne czy szyte na miarę?

Przy wyborze sposobu likwidacji barier uwzględnij także swoją sytuację rodzinną. Jeżeli poruszasz się na wózku inwalidzkim i mieszkasz z seniorem, który ma trudności z pokonywaniem schodów, zamontuj platformę schodową ze specjalnym krzesełkiem. Dzięki wybraniu tego rozwiązania będzie ona służyła nie tylko Tobie, ale również schorowanym lub starszym członkom rodziny. Rozważ też założenie krzesełka schodowego, które umożliwi Tobie i pozostałym domownikom trwałe usunięcie przeszkody w postaci schodów. Jeśli jednak mieszkasz ze schorowaną osobą, która wymaga kompleksowej opieki, lepszym rozwiązaniem będzie zakup schodołaza. Dzięki niemu bezpieczenie dowieziesz pasażera na wózku inwalidzkim do celu, bez konieczności podejmowania jakiegokolwiek działania z jego strony. W pozostałych sytuacjach skup się na wyborze urządzenia, które będzie odpowiadało Twoim potrzebom oraz stylowi życia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o poszczególnych urządzeniach lub uzyskać pomoc eksperta w dokonaniu wyboru, zadzwoń pod nr:  606 248 022!